Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε?
#76
(23-06-2014, 05:49 PM)Jons Spearwife link Wrote: [quote author=nirne link=topic=10355.msg12799#msg12799 date=1403541427]
Αυτή βέβαια είναι η δική σου άποψη για τον Τύριον. Η δική μου είναι ότι ο Τύριον έχει όλα όσα δεν του αναγνωρίζεις στην ανάρτησή σου και κάτι παραπάνω. Επίσης πιστεύω ότι θα ήταν από τους καλύτερους βασιλιάδες και μάλιστα καλύτερος από όλους όσοι αναφέρθηκαν, με εξαίρεση τον Τζον.
Ίσως το πιο σημαντικό στοιχειό ενός βασιλιά είναι να βάζει τους άλλους πριν τον ίδιο, το καλό των πολλών είναι πριν το καλό του ιδίου, ο Tyrion είναι ανίκανος να κάνει κάτι τέτοιο. Ο Tyrion δεν έχει δείξει ποτέ να είναι δίκαιος και δεν είναι ούτε στο ελάχιστο ανιδιοτελής ενώ είναι μικροπρεπής και πολύς φόρες κακός. Πως μπορεί ένας τέτοιος άνθρωπος να είναι κάλος βασιλιάς? Τι έχει ο Tyrion πιο πολύ από τον Stannis ή τον Mance που τον κάνει kingmatterial?
[/quote]

Μα δε συμφωνώ καθόλου στο πώς χαρακτηρίζεις και περιγράφεις τον Τύριον! Δεν τον αναγνωρίζω καν στα λόγια σου! Εγώ στα βιβλία έναν εντελώς διαφορετικό Τύριον γνώρισα! Έναν άνθρωπο με ελαττώματα όπως όλοι μας, αλλά όχι τόσο σοβαρά ώστε να μην είναι καλός βασιλιάς! Το αντίθετο μάλιστα!

Όσο για το Μανς, δεν τον ξέρω τόσο καλά, θεωρώ ότι δεν έχω τις κατάλληλες πληροφορίες από τα βιβλία για να μπορώ να ξέρω ακριβώς το χαρακτήρα του με λεπτομέρειες.

Για τον Στάννις... έχω πει κι άλλες φορές τη γνώμη μου. Δεν τον θεωρώ καν δίκαιο, πιστεύω ότι έχει μια μάλλον... διαστροφική έννοια της δικαιοσύνης μέσα του.  Και δεν πιστεύω καθόλου πως ο Στάννις έχει τα κατάλληλα προσόντα για να γίνει ένας πετυχημένος βασιλιάς. Είναι πολύ ευθύς, πολύ απόλυτος, καθόλου συμπονετικός, μνησίκακος ώρες ώρες και καθόλου διπλωμάτης. Smile
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - by nirne - 23-06-2014, 06:06 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)