Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε?
#80
Γεια σας και πάλι!
Νομίζω ότι ο τίτλος ήταν " Ποιον βασιλιά προτιμούσατε;"
Είχα να γράψω κι αστεία αλλά και μη. Αλλά νομίζω ότι τελευταία "παρασοβάρεψε" ...
ΟΚ, αρχικά (όπως οι περισσότεροι πιστεύω) θα έλεγαν "Νεντ". Αλλά τώρα που το καλοσκέφτομαι, ούτε κι αυτός έκανε. Κι έρχομαι στο προηγούμενο σχόλιο " ... παρά κακός διπλωμάτης" . Ορίστε πού καταλήξαμε... σφαγές , σφαγές. Παραήταν τίμιος ή αν θέλετε κι ένας "ηλίθιος" (ιεροσυλία - βλασφημία για "Νεντ-Μπόρομιρ") τίμιος (φαντάζεστε να ήταν στη θέση του Ρομπ κι ερχότανε τελικά ο Τζον να τον βοηθήσει ... θα του έκοβε το κεφάλι!!) .
Δυστυχώς σε μια διακυβέρνηση χρειάζεται διπλωματία για να είναι όλοι ικανοποιημένοι ή αλλιώς όλοι "μη ικανοποιημένοι" επαρκώς. 
Θα έβαζα ως δεύτερη επιλογή "Τζον" , ο οποίος έχει ξεκινήσει από χαμηλά κι έχει όλες τις προδιαγραφές αλλά του λείπει η εμπειρία και κυρίως η πονηριά (και διαβάσαμε τι έγινε και στη συνέχεια ξεκινήσαμε τα "ελπιδοφόρα" σενάρια) οπότε ούτε κι αυτός.
Για τον Στάνις που ανέφερα στην αρχή (κι έγραψα για πλάκα  να κάνει παρέα για κανέναν χρόνο με τον Τύριον, ίσως τελικά να ήταν κάποια "αλήθεια". Ο "άνθρωπος" ...  ακόμα και η δικαιοσύνη πρέπει να κοιτάζει πολλές φορές την Ανθρωπιά και το πνεύμα του νόμου. Πιστεύω ότι μετά από λίγον καιρό θα είχαμε πάλι επαναστάσεις γιατί ο τύπος ... άσε που μου θυμίζει ότι για να πετύχεις κάτι πρέπει να κοιτάζεις "άστρα, ταρώ, μάντισσες" και να τρέχεις πίσω απ' αυτές.
Για τη Ντάνυ , συμπαθής, αλλά δεν μου λέει ... Αν τελικά το αξίζει, μακάρι.
Τύριον, άξιος αλλά  όπως το "φως και τα κουνούπια"  θα πέσουν κατά σειρά πάνω του,
νομίζοντας τον εύκολο στόχο, ώσπου εκεί που δεν το περιμένεις (τι λες Μάρτιν) πάρτον κάτω ...
Τελικά καταλήγω κι εγώ, όπως κι ο Sunspear στη δημοκρατία!!
(ρε παιδιά δεν είμαι τόσο της τεχνολογίας πώς ανεβάζω Φωτο,  ήθελα να βάλω σε μια εικόνα
τον Μακιαβέλι να γράφει και να έχει πόστερ τον Τάιγουιν ! )
ή αν επιμένετε :            Βασιλιάς  >  Τζον
                        Χέρι του βασιλιά  >  Τζέιμι (κι ας λείπει το δεξί) αλλά πιστός (άντε ρε,
                                                                δώστε του τη Σέρσεϊ  και μετά από καμιά
                                                                βδομάδα ούτε να θέλει να την δει)
                "υπουργός" οικονομικών > Μπέιλις (άλλαξα τελευταία στιγμή, είχα τον Τύριον)
                    >>      δικαιοσύνης  > Στάνις 
                    >> διπλωματίας, μαλαγανιάς και κατασκοπίας > Βάρυς
                    >>  παιδείας και μαγειρικής > Σαμ
                    >>    υγείας και πειραμάτων  >  Κουάιμπερν
                    >>    εμπορικής ναυτιλίας      >  ο Κρεμμυδάς (κολλάει το μυαλό και ξεχνώ
                                                                                        ονόματα)
                      ρε παιδιά το Πρωτοκλασσάτο Σέλεχος ο Μέγιστος  Τύριον πού να μπεί; (help)
           
           
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - by SANDOR CLEGANE - 23-06-2014, 07:02 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)