Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε?
#89
(24-06-2014, 12:40 PM)Σιέρα link Wrote: Εαν η Ολέννα είχε πρόβλημα με τον Ρένλυ, γιατί δεν είπε τίποτα όταν σχεδίαζαν μαζί με τον Ρένλυ να παντρέψουν την Μαργκ με τον Ρόμπερτ?

Και γιατί δεν είχε πρόβλημα που ο Ρένλυ τα είχε με τον εγγονό της? Από ότι θυμάμαι οι Ταιρελ έστειλαν τον Λόρας ως ακόλουθο του Ρένλυ.

Και γιατί δεν είπε τίποτα όταν η Μαργκ έγινε βασίλισσα του Ρένλυ?

Πολύ βολικό να θυμηθεί ξαφνικά ότι ο Ρένλυ ήταν τριτότοκος, αφού πέθανε ο Ρένλυ.
Δεν λαμβάνω υπόψη όσα λέει στην Σάνσα, επειδή είναι φοβερά προκατηλημένη και φιλόδοξη.

Ο Ρόμπερτ τον είχε βάλει στο Μικρό Συμβούλιο και ο Ρένλυ είχε καταλάβει ότι δεν μπορούσε να εμπιστευτεί τον ΜΔ ή τον Βάρυς, και για τους Λάννιστερ ούτε κουβέντα.

Δεν πιστεύω ότι θα ήταν τέλειος, άλλωστε για κανένα δεν το πιστεύω αυτό. Απλώς μου κάνει εντύπωση το πόσο τονίζει ο Μάρτιν την χαρισματική προσωπικότητα του Ρένλυ και την δυνατότητα του να κερδίζει φίλους ενώ ο Ρόμπερτ περιστοιχιζόταν από πόρνες και ο Στάννις είχε την Μελ και τον Ντέιβος.

Η συμμαχία με τους Ταιρέλ, ήταν σημαντική, τόσο επειδή η περιοχή ήταν εύφορη, όσο και επειδή οι Ταιρέλ έχουν στρατό (ειδικά τον Τάρλυ) και στόλο(Ρεντγουαην).

Ο Ρένλυ έκανε επίδειξη δύναμης στους Λάννιστερ όταν τους έκοψε την τροφοδοσία και το αποτέλεσμα ήταν η εξέγερση.

Νομίζω ότι είναι ο μοναδικός που θα μπορούσε να ξεπαστρέψει τους Λάννιστερ μια και καλή.

Σχετικά με το γιατί η Ολέννα δεν είχε πρόβλημα με τον Ρενλυ, νομίζω ότι δεν την πείραζε καθόλου γιατί με αυτό τον τρόπο θα υπήρχε μια βασίλισσα στην οικογένειά της. Δηλαδή χάρη στον Ρένλυ θα υπήρχε η δυνατότητα να αναδειχθεί η οικογένειά της. Δες για παράδειγμα τι συνέβη στη συνέχεια, μετά τον θάνατο του Ρένλυ. Οι Ταϊρέλ προσπάθησαν να παντρέψουν την Μάργκερι με δύο παιδιά των Λάννιστερ. Όπως το κατάλαβα εγώ, αυτό δείχνει ότι δεν τους ενδιαφέρει ποιος είναι ο βασιλιάς, παρά μόνο η εξουσία.
Σχετικά με τη συμμαχία με τους Ταϊρέλ, νομίζω ότι, ναι μεν υπήρχαν άτομα που πραγματικά αγαπούσαν τον Ρένλυ (πχ. Λόρας), αλλά το αληθινό κίνητρο για τους Ταϊρέλ, κατά τη γνώμη μου, ήταν η φιλοδοξία τους για απόκτηση εξουσίας. Θυμήσου και αυτό (είναι από τη σειρά αλλά ενδεικτικό της δίψας της Μάργκερι για εξουσία)
Quote: "Do you want to be a queen?"
"No. I want to be the Queen."
  . Τα γεγονότα που ακολουθούν το επιβεβαιώνουν, καθώς αμέσως μετά το θάνατό του οι Ταιρέλ συμμαχούν με τους Λάννιστερ. Και βέβαια, πρέπει να λάβουμε υπόψιν ότι η συμμαχία με τους Ταϊρέλ δεν θα έφερνε σίγουρα καλά αποτελέσματα από μόνη της. Δηλαδή, για παράδειγμα, μετά το θάνατο του Τάιγουιν, εξακολουθεί να υπάρχει συμμαχία Λάννιστερ-Ταϊρέλ, αλλά το βασίλειο διαλύεται επειδή δεν υπάρχει το κατάλληλο άτομο να κυβερνήσει. Βέβαια, η αλήθεια είναι ότι στη συγκεκριμένη περίπτωση το άτομο που κυβερνούσε αντιπαθούσε απίστευτα τους Ταϊρέλ, αλλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι ακόμα και αν κάποιος έχει έχει τη στρατιωτική δύναμη και τον πλούτο, δε σημαίνει απαραίτητα ότι είναι ικανός να κυβερνήσει.
Σχετικά με τον αν Ρένλυ ήταν ο μοναδικός που θα μπορούσε να ξεπαστρέψει, όπως είπες και εσύ, τους Λαννιστερ, δεν διαφωνώ. Αλλά είναι εντελώς διαφορετικό πράγμα να κερδίζεις έναν πόλεμο από το να κυβερνάς ένα βασίλειο. Δες το παράδειγμα του Ρόμπερτ. Τρομερός πολέμαρχος, αλλά όταν ήρθε η στιγμή να κυβερνήσει, δεν...
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply


Messages In This Thread
Απ: Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - by odykal - 24-06-2014, 01:28 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)