Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε?
#91
Συμφωνώ σε αυτά που λες, απλά αυτό που με κάνει να μη θεωρώ τον Ρένλυ ικανό βασιλιά, είναι ότι όσο ζούσε στα βιβλία δεν απέδειξε ότι άξιζε να γίνει βασιλιάς. Δηλαδή, αυτό που κατάλαβα εγώ είναι ότι χάρη στις πολλές γνωριμίες και στην αγάπη που έτρεφε ο κόσμος κατάφερε να αποκτήσει τεράστια στρατιωτική δύναμη και μεγάλο πλούτο. Επίσης το γεγονός που έπαιξε καθοριστικό ρόλο για μένα στη σκιαγράφηση του χαρακτήρα του Ρένλυ, είναι η επίσκεψη της Κάτλυν στο στρατόπεδό του. Σε αντίθεση με το μεγαλύτερο κομμάτι του Γουέστερος που γινόταν πόλεμος, στο στρατόπεδο του Ρένλυ γινόταν ένα τουρνουά. Αυτό μου δείχνει δύο πράγματα: είτε ότι ο Ρένλυ δεν είχε πάρει και πολύ στα σοβαρά τον πόλεμο, είτε ότι ήταν σχεδόν σίγουρος ότι θα κέρδιζε. Όταν βρίσκεσαι σε πόλεμο δεν διοργανώνεις τουρνουά, αλλά έχεις τους στρατιώτες σου σε ετοιμότητα για οτιδήποτε μπορεί να προκύψει.
Γενικά πάντως η αίσθηση που έδωσε σε μένα ο Ρένλυ σαν χαρακτήρας όσο έζησε, είναι, ότι δεν είχε ουσία στις πράξεις του. Ίσως αν ζούσε περισσότερο θα μπορούσε να δείξει και περισσότερα πράγματα.
Σχετικά με αυτό που λες αν τον χειραγωγούσαν, συμφωνώ. Απλά κατά τη γνώμη μου, πιστεύω ότι τον "εκμεταλλεύτηκαν", καθώς ο Ρένλυ ήταν εκείνη τη στιγμή ο μόνος τρόπος για να αποκτήσουν εξουσία.
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply


Messages In This Thread
Απ: Ποιόν Βασιλιά θα προτιμούσατε? - by odykal - 24-06-2014, 03:18 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)