Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] Episode 10: ''The Children'' (Season Finale)
#34
(16-06-2014, 03:44 PM)Nica link Wrote:Αλλη μια φορα χαιρομαι που ΔΕΝ διαβαζω τα βιβλια διοτι μου αρεσε πολυ το επεισοδιο!  ;D

[...]

Θα πω τις δικες μου παρατηρησεις ως θεατης που απλα γνωριζει καποια σποιλερ. Εδειξαν πολλα πραγματα, ηταν ακρως χορταστικο το επεισοδιο και το ενιωθες οτι ετρεχε για να προλαβει να δειξει πολλα. Στο μονο σημειο που με κουρασε γιατι μου φανηκε οτι παραεδωσαν χρονο ηταν η σκηνη μαχης Μπριεν με Σκυλο. Ελεγα αμαν να τελειωνουν να προλαβουμε να δουμε τιποτε αλλο. Πιστευω οτι εκαναν αυτη την αλλαγη για να μη γινουν βαρετες καποιες σκηνες, οπως η Αρια με τον Σκυλο οπου δεν θα μπορουσαν να δικαιολογησουν ξαφνικα να καταρρεει ο Σκυλος και να τον παρατα μισοπεθαμενο η Αρια. Επειτα η Μπριεν μια μαχη της προκοπης δεν εκανε σε αυτο τον κυκλο.

Τωρα μου αρεσε το πνευμα που πουλησε η Σερσει στο μπαμπα διοτι δειχνει πως ετοιμαζεται να ειναι βασιλισσα απο τον επομενο κυκλο. Αντιθετα ο Τywin πεφτει στα ματια μας σταδιακα για να καταληξει καρφωμενος απο βελη στη χεστρα!

Ο Τζειμι ειναι ο γλυκουλης ζουζουνουλης που ολους θελει να τους εχει ευχαριστημενους και μας ξενερωνει, ιδιως που καθεται στην Σερσει. Τωρα για την Τυσα που λετε, ηξερα την σκηνη και περιμενα να τον ακουσω να εξομολογειται αλλα ειλικρινα, μεταξυ μας τωρα δεν μου καθοταν καλη ιδεα. Δλδ εκει που ελευθερωνει τον αδερφο και τον στελνει αγχωμενος να δραπετευσει θα κατσει να σπαταλησει χρονο και να του πει κατι τετοιο που απλα θα του γ@μησει την ψυχολογια και πολυ πιθανα να σαμποταρει το σχεδιο τους? Θα ηταν σαν να θελει να τον σκοτωσει!!!! Δεν το εβλεπα να ταιριαζει στη σκηνη και ειλικρινα δεν το βρισκω καλη ιδεα ουτε στο βιβλιο. Η κανεις την καλη πραξη η χεστο εντελως!

Τωρα που αναρρωτιεστε γιατι ο Τυριον παει στο μπαμπα δεν μου φανηκε σαν θεατης περιεργο γιατι ολος ο πονος του Τυριον εχει να κανει με την απορριψη απο τον πατερα, δεν μπορει να το ξεπερασει αυτο, ειναι κατι αυτοκαταστροφικο. Ο γονιος οφειλει να αγαπα το παιδι, απο αυτον εχει απαιτησεις, απο τα αδερφια δεν περιμενεις αυτην την αποδοχη κι αγαπη.

Η Σαε οπως τον υποδεχθηκε νομιζοντας οτι ειναι ο μπαρμπας του εδωσε καθε λογο να την σκοτωσει ιδιως αφου προσπαθησε η ιδια. Μπορει να σας ενοχλει η ιδεα της αυτοαμυνας, δεν υπηρχε ομως ο χρονος να εξελιχθει περισσοτερο η σκηνη. Ουσιαστικα ο Τυριον φαινεται να βιωνει ενα μεγαλο σοκ.

[...]

Πολυ ωραιο το τελος με το καραβι να φευγει! Χορταστικοτατο επεισοδιο, δεν εχω παραπονα  ;D
συμφωνώ σχεδόν με το σύνολο του post
για μένα που διάβασα τα βιβλία μου έκατσε καλά η φυσική εξέλιξη του επεισοδίου

πάντως το 9ο το έχω πιο πάνω από το 10ο
μάλιστα το 9ο το είδα 3 φορές την ίδια μέρα (δε δουλεύαμε κιόλας  Tongue)
το 10ο ίσως το ξαναδώ άλλη μια φορά μέσα στη βδομάδα

άντε υπομονή ένα χρόνο τώρα Smile
Reply


Messages In This Thread
Απ: Απ: [Spoilers] Episode 10: ''The Children'' (Season Finale) - by godric - 16-06-2014, 04:38 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)