Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Άλλα βιβλία φαντασίας
#3
  Είχα γράψει για το συγκεκριμένο θέμα, νομίζω προχτές κάπου, και πρότεινα για το "Έραγκον" όπως ανέφερε κι ο προηγούμενος, στο οποίο έπεσα με τα μούτρα . Είναι 4 βιβλία (με μια μικρή κοιλιά στο 2ο) αλλά είναι και αυτά συναρπαστικά - δεν είναι τόσο για παιδιά όσο μοιάζουν, δηλαδή ένας ενήλικας το "φχαριστιέται" (αρκεί να του αρέσει η φαντασία). 
  Ανέφερα επίσης και τη σειρά "οι μύθοι των Οτόρι" της Λίαν Χερν - 4 βιβλία -  με πρώτο το η "παγίδα των αηδονιών", η οποία σειρά είναι με σαμουράι . Σειρά περιπέτειας (με δόση φαντασίας ως προς "ικανότητες" φυλής ) π ά ρ α  π ο λ ύ  κ αλ ό. 
  Και επειδή είμαι λίγο "παλιός" ήθελα να πάρω το βιβλίο "Σογκούν" το οποίο πρέπει να' χει γύρω στις 3 ή 4 χιλ. σελίδες (αλλά κοστίζει κοντά στα 49 ευρώ - και περιμένω "κάτι" )  την οποία την έχω σε dvd και υπάρχει σε βιντεοκλαμπ ή ... ( Η πρώτη μετάδοση της σειράς ήταν στα μέσα του 1980 )
  Επίσης κάτι άλλο παλιό  είναι η σειρά "ούρσους  το πνεύμα των σπηλαίων" (5 βιβλία - με αρκετές κοιλιές στο 4ο και 5ο ) της Jean M. Auel.
  Φυσικά ακόμη πιο παλιό :  :  :
  " Άρχοντας των δαχτυλιδιών"  [ " άσε μας ρε φίλε, εσένα περίμενα να μας το πεις ;!! " } ,
  "Σιλμαρίλιον" και λοιπά  ( εκτός από "Χόμπιτ"  πιο παιδικό και χαζό δεν γίνεται  και δυστυχώς η μεταφορά στο πανί βαρετή και κουραστική ενώ θα μπορούσαν να αφαιρέσουν τα παιδικά)
  Και το καλύτερο:
  στην δημοτική :  "Πελοπονησιακός Πόλεμος" Θουκιδίδη (και λίγο Ξεν/ντα)  και οτιδήποτε έχει σχέση με "Αλκιβιάδη"  (δεν κάνω καθόλου πλάκα)
  Επίσης αν θέλει κάποιος μπορώ να προτείνω κι άλλα βιβλία - όχι σειρές (α, αν θέλετε σειρές φαντασίας στην ΤΒ - επειδή δεν παρακολουθώ "ιδιαίτερα" τις καινούριες  και λόγω παλαιότητας τη σειρά "Γκαλάκτικα" [το νέο  κι όχι του '80 -  ά, ρε μουσική του '80!! ] )
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Απ: Άλλα βιβλία φαντασίας - by SANDOR CLEGANE - 28-06-2014, 08:50 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)