Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Άλλα βιβλία φαντασίας
#7
(28-06-2014, 08:50 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote: 
  Ανέφερα επίσης και τη σειρά "οι μύθοι των Οτόρι" της Λίαν Χερν - 4 βιβλία -  με πρώτο το η "παγίδα των αηδονιών", η οποία σειρά είναι με σαμουράι . Σειρά περιπέτειας (με δόση φαντασίας ως προς "ικανότητες" φυλής ) π ά ρ α  π ο λ ύ  κ αλ ό.

Το πρώτο βιβλίο αυτής της σειράς με κάποιο περίεργο τρόπο βρέθηκε στη βιβλιοθήκη μου, και πάντα αναρωτιόμουν αν άξιζε να το διαβάζω. Εφόσον το προτείνεις, θα αξίζει τον κόπο να αρχίσω τη σειρά, οπότε όταν βρω χρόνο θα το κάνω.

(28-06-2014, 08:50 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote:  " Άρχοντας των δαχτυλιδιών"  [ " άσε μας ρε φίλε, εσένα περίμενα να μας το πεις ;!! " } ,
  "Σιλμαρίλιον" και λοιπά  ( εκτός από "Χόμπιτ"  πιο παιδικό και χαζό δεν γίνεται  και δυστυχώς η μεταφορά στο πανί βαρετή και κουραστική ενώ θα μπορούσαν να αφαιρέσουν τα παιδικά)
Σχετικά με τον κόσμο του Τόλκιν, τον Άρχοντα των Δαχτυλιδιών παραδέχομαι ότι δεν τον έχω διαβάσει (έχω δει μόνο τις ταινίες κάμποσες φορές), αλλά έχω διαβάσει το Σιλμαρίλιον (το οποίο προσωπικά θεωρώ ότι είναι το κορυφαίο και σημαντικότερο έργο που έγραψε ο Τόλκιν), και το Χόμπιτ. Όπως αναφέρεις και εσύ, το Χόμπιτ είναι πολύ "παιδικό", αλλά νομίζω ότι στην πραγματικότητα το Χόμπιτ γράφτηκε ως ιστορία για παιδιά (άσχετα αν αργότερα λειτούργησε ως προοίμιο του Άρχοντα των Δαχτυλιδιών), οπότε αυτό είναι πολύ λογικό.
Άλλα βιβλία φαντασίας που έχω διαβάσει είναι η σειρά Νάρνια του Κ.Σ Λιούις, η οποία βέβαια δεν έχει σε καμία περίπτωση το απίστευτο background του κόσμου του Τόλκιν, και φυσικά το ίδιο επίπεδο, αλλά είναι ένας πιο "απελευθερωμένος" φανταστικός κόσμος, όπου πολύ σημαντικό ρόλο παίζει η μαγεία (όχι δεν είναι σαν το Χάρυ Πότερ! Tongue) . Βέβαια η αλήθεια είναι ότι η σειρά αυτή μάλλον προορίζονται για παιδιά και εφήβους, οπότε δεν νομίζω ενδιαφέρει ιδιαίτερα και πολλούς ενήλικες.
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply


Messages In This Thread
Απ: Απ: Άλλα βιβλία φαντασίας - by odykal - 29-06-2014, 03:41 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)