Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Γεια σας, το nickname μου είναι ... , γιατί ...
#50
@Laino ,
με έχεις εντυπωσιάσει που έχεις διαβάσει τόσα βιβλία,
ομολογώ όμως ότι παρότι το "Αδερφοί Καραμαζώφ" το γνωρίζω από πιτσιρίκι ως ονόματα και σλόγκαν  διαχρονικά  από βιβλίο,  δεν έχω τύχει να διαβάσω (όπως και πολλά πάρα πολλά άλλα).
Απ' ότι κατάλαβα είσαι από Κρήτη κι εκεί έζησα 4 απ' τα ωραιότερα χρόνια της ζωής μου.
Τώρα για Τόλκιεν, όσοι είναι φανατικοί ή και μη  πάρα πολύ ωραίο βιβλίο είναι και το " Ατέλειωτες Ιστορίες" ,

  από Νιρν: 
Quote:Το Λόριεν αργότερα έμαθα ότι το είχε εφεύρει και ο Τόλκιν
  και για μένα είναι απ' τα αγαπημένα ονόματα, όπως και το ολόκληρό του "Λοθλόριεν" (το οποίο κι αυτό δεν είναι ολόκληρο,  έχει μια μεγαλύτερη ονομασία , σαν γλωσσοδέτης,  που τώρα δεν το θυμάμαι  - 3 ονόματα για ένα "πράγμα" απ' τον Τόλκιεν!!! ) 

  και : 
Quote:Ε, τα μεγάλα πνεύματα συναντιούνται!
  αυτό όταν το αντιλαμβάνεσαι  νιώθεις το θαύμα  του ανθρώπινου πνεύματος!  Λες μα και εγώ αυτό το είπα, σκέφτηκα  και το λέει κάποιος άλλος  που δεν τον ξέρω, είναι χλμ μακριά  και στην περίπτωση της Νιρν ήταν και χωροχρονικά!!

  και : 
Quote: ...σειρά των ονομάτων των Ταργκάρυεν και των Βελάρυον. Τρελαίνομαι για το δίψηφο φωνήεν ae, που θυμίζει λατινικά ονόματα!...
  το ίδιο!!

  και :
Quote:  το να βρω ονόματα, ειδικά για τους κεντρικούς ήρωες ενός βιβλίου μου, είναι μια από τις πιο απολαυστικές διαδικασίες της συγγραφής, είτε πρόκειται για συμβατικά ονόματα είτε πρόκειται για ονόματα που πρέπει να επινοήσω. Δεν είναι εύκολο, είναι όμως διασκεδαστικό, σου ορκίζομαι
  σε καταλαβαίνω (σε ένα μικρό %,  λόγω "απειρίας" ) και σε θαυμάζω (κυριολεκτικά)  και καιρός είναι να εκφράσω ένα παραπάνο μου in public (με έχετε κάνει πολλές φορές να σκέφτομαι πιο γρήγορα στα αγγλικά!!! - όσα γνωρίζω )  σχετικά σχεδόν με τα παραπάνω:
  Δεν έγινα ποτέ νονός  (πού είναι η φατσούλα με το κλάμα, ρε παιδιά ; ) !

  και: 
Quote: Αλήθεια, μερικές φορές, όταν διαβάζω ένα βιβλίο, "χάνομαι" μέσα σ' ένα όμορφο ηχητικά όνομα, ένα παιχνίδισμα του λ και του ρ και του ν..., στην περιγραφή ενός όμορφου ανθρώπου, στην περιγραφή μιας "θεσπέσιας" στιγμής... Και για να είμαι ειλικρινής νιώθω ότι μόνο εμένα "απογειώνουν" κάτι τέτοιες "λεπτομέρειες"
  αυτά λέω στα παιδιά μου, έχω και τόσα παιδικά βιβλία πχ Ιουλίου Βερν  (να λοιπόν γιατί από μικρός μου άρεσε η επ.φαντασία ! - το ανακάλυψα μόλις τώρα ),  αλλά τα παιδιά δεν ακούν τους γονείς.  Ευτυχώς που είναι και σινεφίλοι (και τις λέω "ένα παραπάνω" ... )  κι επίσης πώς έτυχε εξαιτίας της ταινίας "Κλέφτρα βιβλίων" *  να διαβάσει η μικρή μου το πρώτο εξωσχολικό βιβλίο!

* είτε άντρες είτε γυναίκες  σπεύσατε...  (εκεί να θες να ...  και να κρατιέσαι με το ζόρι - Συμβουλή μου για τους άντρες:  δείτε το  το πολύ με την οικογένεια σας ή φίλη σας )

 
  και: 
Quote:Κι όμως, για να αντιστρέψω αυτό που λένε ότι στις λεπτομέρειες βρίσκεται ο διάβολος (ελπίζω να το θυμάμαι σωστά)
  Σωστά,
το 'χω ψάξει και το βρήκα απόλυτα σωστό και σοφό (δεν είναι ελληνικό απόφθεγμα  και καλό είναι να μαθαίνουμε και τα "εξωελληνικά " )

  και:
Quote: εγώ θα πω ότι στις λεπτομέρειες βρίσκεται ο "Θεός".  Smile
  Μία από
τις Απόλυτες Αλήθειες !!!

(βλέποντας στο word το τεράστιο κατεβατο που έγραψα ,  σταματώ )

ΥΓ: καλό θα ήταν αν υπάρχει συνέχεια  να το συνεχίσουμε στο τόπικ "Περι ... υδάτων"  ή ακόμη και σε ένα καινούριο,
και β' παράκληση (από μένα)  αν κάποια  "άγνωστα" μέλη  έγραφαν εδώ σ' αυτό το τόπικ  για τα ονόματά τους
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Απ: Γεια σας, το nickname μου είναι ... , γιατί ... - by SANDOR CLEGANE - 13-07-2015, 11:32 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)