Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (ΒΙΒΛΙΑ)
#33
"Βορά ορνίων" : κεφ. Μπριέν, σελ 452-468  -  σέπτον Μέριμπαλντ  -  "πόλεμος δεκάρας" 

Δεν νομίζω ότι αξίζει να μπει  σε νέο τόπικ  στο  "διαβάζω ακόμη:  "Βορά ορνίων"  ",
αλλά ήταν το μόνο κεφάλαιο (μέχρι τώρα,  που ξαναδιαβάζω για 3η φορά , αλλά ακόμη δεν το τελείωσα)  το οποίο  με  "ανάγκασε"  να το διαβάσω  πολύ γρήγορα (άρα δεν με ενθουσίασε  κι οι γραμμές έτρεχαν στα μάτια μου  για να πάω πιο γρήγορα στο επόμενο κεφάλαιο).
Η απορία-ερώτησή μου  είναι η εξής:
16 σελ.  γράφτηκαν    και μου φάνηκαν ότι  δεν είχαν ιδιαίτερο νόημα
κι ενώ σε όλα τα κεφάλαια στο τελείωμά τους ερχόταν αυτό που είχε σημασία,
στο συγκεκριμένο  ,  μετά από 16 σελ. θέλει (ο συγγραφέας)  να μας πει ότι
ο σέπτον Μέριμπαλντ, όταν ήταν μικρός, είχε δει-συμμετάσχει στον λεγόμενο
"πόλεμο της δεκάρας" ;!!  (ε, και; )
Τόσο σημαντικός ήταν-είναι στην "ιστορία μας"  αυτός ο πόλεμος ή ο σέπτον Μέριμπαλντ  ή κάτι μου ξέφυγε  απ' αυτές τις 16 σελ. 
Αν όχι , τότε είναι δυνατόν να έκανε εν γνώση του ( ο συγγραφέας) τέτοια "κοιλιά" χωρίς να χρειάζεται  αφού το βιβλίο είναι ήδη μεγάλο (900 σελ. περίπου)  κι αν χρειαζόταν (ίσως λόγω πίεσης εκδοτικού Οίκου - υποθετικά μιλάω πάντα ),  είχε τόσο υλικό-ιστορίες για "μπλα, μπλα"

Αν γνωρίζει κάποιος κάτι ή έχει κάποια θεωρία, ας την πει ,
γιατί πραγματικά αισθάνθηκα πολύ (αυτή η λέξη μου 'ρχεται τώρα στο μυαλό με μεταφορική έννοια,  πιο εύκολα μου έρχεται η πιο διαδεδομένη ελληνική λέξη στο εξωτερικό)  θύμα!

A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (ΒΙΒΛΙΑ) - by SANDOR CLEGANE - 19-07-2015, 08:33 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)