Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (ΒΙΒΛΙΑ)
#49
Quote:“How is it a brothel happens to have a secret entrance?”
“The tunnel was dug for another King’s Hand, whose honor would not allow him to enter such a house openly. Chataya has closely guarded the knowledge of its existence.”


Για έναν απροσδιόριστο λόγο, μου έχει καρφωθεί ότι αυτός ο διάλογος μεταξύ Tyrion και Varys από το ACOK αφορά τον Tywin. Δεν ξέρω αν θα έπρεπε όλα όσα θα εκθέσω παρακάτω να θεωρηθούν ως "θεωρία" (αν το moderation θεωρεί ότι πρέπει να μεταφέρει την ανάρτηση αλλού έχει την αυτονόητη συναίνεσή μου), αλλά είναι ένα ενδιαφέρον ερώτημα σε ποιόν αναφέρεται ο Varys. Τόσο από τα βιβλία όσο και από τη σειρά, γνωρίζουμε την απέχθεια του Tywin στις πόρνες. Σε όλους τους διαλόγους με τον Tyrion, ο Tywin αναφέρεται στις πόρνες με απόρριψη και αποδοκιμασία, φθάνοντας να απειλήσει τον γιό του ότι θα εκτελεί κάθε πόρνη που θα έρχεται ο Tyrion σε επαφή μαζί της, του απαγορεύει δε ρητώς αλλά όχι και ονομαστικώς να κουβαλήσει την Shae στο King's Landing. Την ίδια Shae την οποία βρίσκουμε αργότερα (ψευδο)μάρτυρα κατηγορίας εναντίον του Tyrion για το φόνο του Joffrey και εν συνεχεία στο κρεββάτι του Tywin! Θα μπορούσε να υποστηριχθεί βάσιμα ότι ο Tywin μπορεί να είναι ένας σπουδαίος στρατηγός και πολιτικός, είναι όμως και μέγας υποκριτής. Εγώ θα συμφωνήσω ότι ο τύπος είναι μέγας υποκριτής. Μήπως όμως δεν είναι αυτή όλη η αλήθεια; Διότι αν δεχθούμε ότι ο Tyrion έχει κληρονομήσει την συμπάθεια προς τις πόρνες από τον πατέρα του, ο οποίος είχε φτιάξει και ειδικό κρυφό πέρασμα για να επισκέπτεται πορνεία, τούτο σημαίνει ότι ενδεχομένως σε κάποιο πορνείο να μεγαλώνει κάποιο νόθο τέκνο του Tywin. Με αυτό το ενδεχόμενο μάλιστα, γίνεται ιδιαίτερα ενδιαφέρουσα η σχέση του Tywin με τον Littlefinger, για να μη συζητήσουμε το τί πραγματικά υποκρύπτεται πίσω από το τρίγωνο Tyrion, Shae, Tywin...


Εκτός κι αν υπάρχει κάποια άλλη πληροφορία για την ταυτότητα του θερμόαιμου Χεριού...



Reply


Messages In This Thread
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (ΒΙΒΛΙΑ) - by Dragonlord - 05-11-2015, 04:13 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)