Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (ΒΙΒΛΙΑ)
#61
(12-03-2016, 01:43 PM)nirne link Wrote:Βασικά, υπάρχουν θεωρίες και θεωρίες. Για παράδειγμα από τη μια, υπάρχει η θεωρία του Ρ+Λ= Τζ κι από την άλλη, η θεωρία ότι ο Τύριον είναι γιος της Ντάνυ που μεταφέρθηκε μέσα στο χρόνο ως έμβρυο ή ότι ο Νεντ είναι ο Ραίγκαρ. Θέλω να πω ότι όλες οι θεωρίες δεν είναι ίδιες κι έτσι δεν μπορούμε να τις αντιμετωπίζουμε όλες το ίδιο. Κάποιες από αυτές βασίζονται γερά σε στοιχεία που μας δίνει το κείμενο του Μάρτιν, κάποιες άλλες βασίζονται περισσότερο σε ευσεβείς πόθους αυτών που τις σκαρφίζονται και κάποιες άλλες είναι για πολλά γέλια (ή για πολλές κλωτσιές  Tongue ).

Προσωπικά, απλώς κρατάω στάση αναμονής απέναντι στις θεωρίες που στηρίζονται στο κείμενο, μικρό καλάθι απέναντι σ' αυτές που δεν στηρίζονται και τόσο (και είναι οι περισσότερες) και προσπερνάω εντελώς πλέον τις υπόλοιπες (ήταν πηγή διασκέδασης στην αρχή μα τώρα πια παράγινε το πράγμα και όπως λένε "το πολύ το κυρ' ελέησον το βαριέται κι ο παπάς").

Όσον αφορά τη συγκεκριμένη θεωρία με τα λεμόνια, αν και δεν τη θεωρώ απίθανη, την θεωρώ λιγάκι τραβηγμένη.

Edit: Το γεγονός ότι ο Μάρτιν δήλωσε ότι η Ντάνυ γεννήθηκε γύρω στους εννέα μήνες μετά τον  Τζον κι ότι ο Τζον γεννήθηκε περίπου την εποχή που λεηλατήθηκε το Κινγκς Λάντινγκ, δυσκολεύει τα πράγματα για την θεωρία ότι ο Τζον και η Ντάνυ είναι αδέρφια ή δίδυμοι ή ότι η Ντάνυ είναι κόρη της Λυάννα.




Είχα πολύ καιρό να ξαναμπώ στα forums, και η αλήθεια είναι πως εμένα μου έλειψε το theory part (ακόμα και οι θεόμουρλες)...


τα τελευταία 24ωρα πήρα μία πολύ καλή δόση, και ναι όντως οι περισσότερες είναι θεόμουρλες...


πχ. Ο Τύριον είναι ο γιος της Ντάνυ και του Ντρόγκο (έχει αναλυθεί και το οιδιπόδειο από ότι είδα 8-| 8-| (giggle) )


Η Ντάνυ είναι ο Ρήγκαν αλλά σε άλλη ζωή... (ναι και ο John είναι η Lyanna θα μπορούσα να συμπληρώσω)


Οι Λάννιστερς (είναι παιδιά του Άερυς)... (και παππούδες του Αερυς θα του ταίριαζε; γιατί όχιWink




Αλλά ομολογώ πως πέρασα πολύ ευχάριστα να τις διαβάζω  (party) [size=78%] και μάλλον και τα πιαδιά που τις γράφουν δεν τις πολυπιστεύουν αλλά θέλουν μία καλή κουβεντούλα στα φορά...[/size]


Κατά τα άλλα, νομίζω πως μία θεωρία για να κάνει νόημα όπως λες και εσύ θα πρέπει  να βασίζεται σε πολλές ενδείξεις από το βιβλίο και μάλιστα να έρχεται να λύσει ένα μεγάλο ζήτημα ή απορίες που βασίζονται στην πλοκή και καλλιεργούνται επίμονα από τον συγγραφέα όπως πχ. ποια είναι η μητέρα του Τζον, γιατί ο Νεντ δεν είπε ποτέ το όνομα της;




και ουσιαστικά να δίνουν και δυναμική στο σενάριο, αξία στους χαρακτήρες ή να δημιουργούν μία ουσιαστική ανατροπή όταν επιλύονται...


πχ. ακόμα και η θεωρία ο Τύριον να είναι Ταργκάρυεν θα μπορούσε να ισχύει (υπάρχουν στοιχεία που το υποστηρίζουν) αλλά η αλήθεια είναι πως και να μη βγει, δεν αλλάζει κάτι, δεν υπάρχει κάτι που θα αλλάζε στον Τύριον μετά από αυτό, πέρα από το ψυχολογικό, (δεν ξέρω αν έβγαινε η θεωρία αληθινή μήπως και τελικά βασανιζόταν πως τόσα χρόνια έδινε αξία σε έναν άνθρωπο που δεν έπρεπε). Anyway θέλω να πω και αυτό λίγο τσιμπημένο μου φαίνεται.[/size][size=78%] [/size]


Με τον Τζον και την Ντάνυ (ως δίδυμα) ούτε οι χρόνοι δένουν, ούτε τα χρώματα (τόση απόκλιση τα δίδυμαWink...συν τουότι και οι σκιές από τον οίκο των αθανάτων αποκαλούν την Ντάνυ child of Storm άρα επιβεβαιώνουν την γέννηση της στη θυελλοκαταιγίδα του Dragonstone.


Πόσο μηνών δηλαδή υπολογίζουμε τον Τζον μέχρι να βρει ο Νεντ την αδελφή του, εφόσον γεννήθηκε κατά την πολιορκία του KL;



Reply


Messages In This Thread
Απ: Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (ΒΙΒΛΙΑ) - by summer - 13-03-2016, 04:56 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)