Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (ΒΙΒΛΙΑ)
#68
[member=2936]davos[/member] ,
+ από μένα  για τις απορίες που σου δημιουργήθηκαν  και τις έκανες γνωστές,
γιατί πραγματικά ενώ έχουμε POV του Τύριον,  αυτές οι ομιχλώδεις σκέψεις  απουσίαζαν απ' αυτόν,
ειδικά η νο 1.
Για τη νο 2  νομίζω ότι συνέβη στη λογική και συναίσθημά του αυτό που είπε η Νιρν για "προδοσίες"  κι
ίσως αφού σκότωσε τη Σέι (το υποκατάστατο της Τίσα)  κι έμαθε για την "πρώτη" του , την εξόρκισε απ' το
μυαλό του  και ο νο 1 σκοπός του ,  ήταν να βρει την παλιά αγάπη του  που και γι' αυτήν έχει τύψεις  (όπως και
το να επιβιώσει πρωτίστως, να εκδικηθεί, να επιστρέψει στο Γουέστερος  ως άρχοντας πλέον του Οίκου του, δεδομένου
ότι ο αδελφός του είναι στη Βασ. Φρουρά )
Για τη νο1 ,  νομίζω  ότι έχουμε στα POV  τις σκέψεις κι απορίες για το ποιος κρυβόταν πίσω απ' την παρολίγο δολοφονία
του Μπραν,  για το λόγο ότι ο Συγγραφέας  θέλει εσκεμμένα  να μας δείξει ότι είναι  αθώος  για να έχουμε την αγωνία
(ζυγίζοντας πού "αξίζει"  να έχει περισσότερο αγωνία  και υποψίες  το  Κοινό) για τον Τύριον  να αποκαλυφθεί η αθωότητά του
και να έχουμε δικά μας σενάρια για το " ποιος" .
Για τη δολοφονία του Τζόφρυ,  ίσως να είχε τις απορίες του κι ο Τύριον,  αλλά δε το μάθαμε από "πρώτο χέρι" ,  ( γνώμη μου)
δεν χρειάστηκε "συγγραφικά"  να αναρωτηθεί  ο Τύριον, αλλά χρειάστηκαν αυτές οι συγγραφικές αράδες  να χρησιμοποιηθούν
για πολύ περισσότερα. 
Και η " ερώτηση "  αυτή  έγινε από πολλούς άλλους  οπότε για Τύριον  προς εμάς θα ήταν πλεονασμός χωρίς να χρειάζεται (Φυσικά στα βιβλία μετά το 3β  την απάντηση εμείς την ξέρουμε ) .
Πάντως ,  οι απορίες σου ,  davos ,  αξίζουν το + !!  (είναι οι απορίες που μου αρέσουν)

από τροπ/ση: [member=2936]davos[/member] , όταν ξανακοίταξα το μνμ σου,  είδα κάτω και νόμιζα πως ήταν  "σήμα"  σου το
Quote:  Just food for thought....
  Big Grin  ,  καλό δε θα ήταν;
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Απ: ΕΡΩΤΗΣΕΙΣ-ΑΠΑΝΤΗΣΕΙΣ (ΒΙΒΛΙΑ) - by SANDOR CLEGANE - 02-04-2016, 10:15 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)