Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones
#84
:-\
Το παρόν είναι κάτι σαν συνέχεια απ' το  " 9ο επεισόδιο - σπόιλερς ",  αλλά δεν ήθελα να κουράσω εκεί, έτσι κι αλλιώς είχαμε ξεφύγει με θέμα " Άλυστερ Θορν" .
Χθες διάβασα το σημείο στο 1ο βιβλίο όπου ήταν Τύριον  και Θορν* . Εκεί διάβασα  για την επιλογή του Θορν και μου πέσαν λίγο τα αυτιά. Περίμενα το πρωί  για να ξαναδιαβάσω το συγκεκριμένο στο σάιτ  και να διορθώσω, άλλα αργησα να μπω  γιατί διαβάζοντας το ASOIF πάλι ξεχάστηκα,  μέχρι πριν από λίγο.
Ας ξεκινήσω λίγο διαφορετικά:  είναι τελικα εντελώς ανθρώπινο (όχι όμως και σωστό)
να ακούς  αυτό που θέλεις  και πριν δευτερόλεπτα  διαπίστωσα  ότι ισχύει και το :
να διαβάζεις αυτό που θέλεις !
Διαβάζοντας κι εγώ για Θορν  και καθώς με έπιασε ένας ενθουσιασμός  στο να  " απ' το κακό να βγάλουμε το καλό  και να υπερισχύσει αυτό" ,  έμειναν στα μάτια μου η απάντηση της
karmarmi
Quote:O Thorne έχει καταγωγή από τα Crownlands, και η οικογένειά του όφειλε όρκο πίστης στους Targaryen, οπότε μετά την επανάσταση του Robert αρνήθηκε να υποστηρίξει τη νέα δυναστεία και τον εξόρισαν στο Τείχος.
  και δεν έδωσα την πρέπουσα προσοχή  της Nirne** που αμέσως διόρθωσε " θάνατος  ή Τείχος *** "  καθώς και στο δεύτερο καμπανάκι της  με την παραπομπή της στο wiki, το οποίο το διάβασα  αλλά τα μάτια μου ήταν πάλι "τυφλά" ... 

*** η "εύκολη" επιλογή (αλλά και η λογική)  ήταν  "Τείχος"  (κι εγώ αυτό θα έκανα),
η άλλη επιλογή απ' το δίλλημα " Τείχος ή προσκύνημα"  σήκωνε πολύ συζήτηση  κι εγώ παρασύρθηκα  απ'το "μη προσκύνημα" ...  (αλλά αυτό δεν υπήρξε  - δίλλημα)

**  Nirne  σ’ ευχαριστώ  για την  άμεση παρέμβασή σου,  για τα 3 διακριτικά καμπανάκια  και τέλος για την τελική απάντησή σου ( αφού είδες κι αποείδες)  η οποία ήταν πολλή αβρή  { πρέπει να είσαι πολύ γλυκιά …  [ προσέξτε οι άλλοι τι θα πείτε] }

* αυτό που θα γράψω τώρα είναι για όλους τους Γκειμθρονάδες και κυρίως αυτούς που δεν διαβάζουν (κι απαντάει στην ερώτηση πολλών  αν πρεπει να αγοράσουν ή όχι τα βιβλία):
Μετά τη λεκτική μονομαχία του Τύριον-Θορν  (νικητής, εννοείται, ο Τύριον)  σε ένα σχόλιό του για το Θορν : " ... Ξέρω πεθαμένους που γελάνε περισσότερο από τον Σερ Άλλιστερ."  (βέβαια ξέρουμε γιατί δεν "πήγαινε" ο Θορν τον Τυριον)  Πέθανα στο γέλιο  (ξανά) !!!


A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - by SANDOR CLEGANE - 13-06-2015, 10:43 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)