Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones
Κοίτα, ένας απ' τους καθηγητές μου στην Θεωρία της Λογοτεχνίας στο Πανεπιστήμιο Κρήτης (Ρέθυμνο) μας είχε πει, ότι δυο πράγματα μπορεί να συμβούν:

1. Κάποιος να έχει διαβάσει πάρα πολλά πράγματα και σε ότι γράψει να είναι πολύ επηρεασμένος, τόσο που να περάσει στον τρόπο γραφής του, κάνοντας τις επιρροές του ολοφάνερες, αλλά η δημιουργηκότητά του και η καλλιτεχνία του να είναι τόσο υψηλή που να το παραβλέπεις (πχ. Σολωμός, ενώ φαίνονται όλες του οι επιρροές ο άνθρωπος είναι ΚΟΡΥΦΗ). Φυσικά υπάρχει το αρνητικό, να είναι σαν "αντιγραφή" και κακής ποιότητας η αφήγησή του οπότε μιλάμε για μετριότητα.
2. Κάποιος να μην έχει διαβάσει, αλλά με το ταλέντο του στο γράψιμο να φτάσει πολύ ψηλά και ενώ δεν μπορείς να αναμοχλεύσεις ακριβής επαφές με άλλα κείμενα, ωστόσο μπορείς να κάνεις τους απαραίτητους θεωρητικούς παραλληλισμούς για να αναλύσεις το έργο του. Ο Μάρτιν πχ. δεν ξέρω κατά πόσο έχει διαβάσει Όμηρο, αλλά πού βρίσκουμε πρώτη φορά περιγραφές των φαγητών και των ρούχων των ηρώων ή ακόμη και των δευτερεόντων χαρακτήρων;! Στον Όμηρο...

Αν μου δίνεται το ΟΚ, θα ξεκινήσω ένα ανάλογο topic.
I am the God of tits and wine - Tyrion Lannister
Reply


Messages In This Thread
Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - by K. - 18-06-2015, 11:24 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)