Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones
Τώρα με καθαρό μυαλό  έκανα το αυτονόητο  * . Θυμήθηκα (μου το θύμισε στην πραγματικότητα ο Odykal ) ότι στα τελευταία 2 βιβλία "χορος των δράκων" , περιλαμβάνει (επιτέλους) αυτούς τους χάρτες  και ο σωστός βέβαια ειναι ο 2ος.  (Όταν προσπαθείς να κάνεις σχεδόν ταυτόχρονα διαφορετικά πράγματα στο τέλος την πατάς. Πιστεύω τις φορολογικές δηλώσεις να τις έκανα σωστές.)
Τους χάρτες αυτούς για Μπράαβος κλπ  τους έψαχνα απ' το 1ο βιβλίο ** και τότε (παλιά) τους βρήκα  και όντως υπήρχαν διαφορές.  Όπως ανέφερα παραπάνω, τα τελευταία βιβλία περιλαμβάνουν  όλς τις επίμαχες τοποθεσίες.
Πάντως είμαι 100% σίγουρος ότι ο Μάρτιν δεν έκανε λάθος  ως προς τη γεωγραφία και στα φυτά στο πού ευδοκιμούν.
Η δικιά μου ένσταση ως προς τον κόσμο του Μάρτιν ... (σβήνω τα παρακάτω γιατί τελικά μακρυγόρησα και κάνω ένα "τόπικ" μ' αυτό το θέμα)

Πάντως στέλνω ένα + στη Σιέρα, η οποία πρέπει να έχει πάρα πολλά γιγα-τεραμπάιτ μνήμη ραμ
κι αμέσως θυμήθηκε  (σ' αυτά οι γυναίκες δεν παίζονται !!! ) αυτό που έγραψε.

Τροποποίηση: * το αυτονόητο ήταν επίσης να κοιτάξω τους χάρτες απ' το westeros.gr ** , αλλά πολλές φορές το μυαλό κολλάει.

**  εκείνη την εποχή, ούτε στα βιβλία υπήρχαν πληροφορίες  και απ' το παρόν σάιτ νομίζω ότι δεν είχε
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - by SANDOR CLEGANE - 24-06-2015, 07:18 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)