Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones
Μια παρατήρησή μου:
" Μέλη του westeros (στην Ελλάδα) πού βρίσκεστε;      Να μαντέψω το γιατί:

α) Το αβέβαιο μέλλον της χώρας μας
β) Καλοκαιρινές διακοπές
γ) Τέλος η τηλεοπτική προβολή  άρα τέλος κι από παρατηρήσεις σχόλια
δ) Μη ενδιαφέρον στα τόπικ 
ε) Νέος έρωτας; 

Για : 
α)  όλοι μας έχουμε την ίδια ανησυχία, άλλος λιγότερους ή περισσότερους φόβους  - το σημαντικό είναι να μείνουμε ενωμένοι κι όχι να κατηγορούμε ο ένας τον άλλο -  αλλά όπως ανέφερα σε πιο πάνω μνμ μου , εδώ είναι μια "όαση"  και το μόνο εθιστικό είναι όταν γράφεις θέλεις να ξαναγράφεις (βέβαια υπάρχει καμιά φορά κι απογοήτευση όταν δεν υπάρχει κάποια ανταπόκριση... )  και το γράψιμο είναι κάτι σαν "εξομολόγηση"  είτε ιδεών είτε απόψεων είτε συναισθημάτων είτε...  και συνήθως μετά από μια τέτοια "εξομολόγηση"  αισθάνεσαι ένα ξαλάφρωμα παράλληλα με ένα "τρακ" (ως προς το "πώς" θα εκλάβουν τα λεγόμενά σου τα άλλα μέλη -  κάτι που αν το παραλλήλιζα θα ήταν σχετικά κοντά  αλλά αρκετά μακριά  απ' το "τρακ"  ενός νεοερωτευμένου  που δεν ξέρει καθαρά τις προθέσεις και συναισθήματα του "πλησίον" του ) .

β)  Ε, στη σημερινή εποχή  αυτό δεν είναι πρόβλημα , υπάρχουν ένα σωρό σύγχρονα μέσα που οι νεώτεροι τα ξέρετε καλύτερα (πχ αναφέρθηκε κάποια στιγμή - γκρικ το μι - "ταμπα ταλκ" κι αναρωτιόμουν τι να 'ναι αυτό! )

γ)  Αν είσαι μέλος του westerros  νομίζω ότι δε θα μείνεις μόνο εκεί ( το β' ενικό  αφορά όλους μας)  και γι' αυτό νομίζω γίναμε μέλη ...  Βέβαια πολλές φορές τυχαίνει όταν ξαναβλέπεις μια ταινία να δεις κάτι που δεν πρόσεξες την πρώτη φορά  και όσο για τα βιβλία  σίγουρα οι πιθανότητες αυξάνονται πάρα πολύ.  Απ' την άλλη αν πούμε ότι δεν μας ξέφυγε τίποτα (τώρα πώς τα κατάφερα και το γύρισα σε  α' πλήθ. ;!! )  είτε η tv σειρά αλλά πολύ περισσότερο  ως Μάρτιν συγγραφέας,  υπάρχει υπεράφθονο "υλικό προς επεξεργασία" ...

δ) Συμφωνώ ότι μπορούμε να βρούμε κι αδιάφορα για κάποιους ,  αλλά μπορούμε και να βρούμε κι ενδιαφέροντα  όπως και να γράψουμε κάτι δικό μας. [Αν διαβάσετε το πρώτο μνμ  που έγραψα στο παρόν τόπικ,  το κίνητρό μου ήταν να γράφουν κι αυτοί που δεν είναι τόσο μυημένοι ή διστάζουν να πουν τη γνώμη τους (για πολλούς λόγους) στα τόπικ που έχουν κάποιο ειδικό θέμα. ]

ε)  Δικαιολογείστε απόλυτα...!! 
Από δω και πέρα μόνο η σιωπή ακούγεται , αλλά γι' αυτήν την περίπτωση ετοίμαζα τραγούδι των Scorpions (πέρσι είχα βάλει κάπου το Holiday - όσοι είστε ερωτευμένοι μην το αφήσετε να ςσας "ξεφύγει" ... ) το  "still lovin you" , αλλά ήρθε και σε μένα φλασιά  γιατί μια που μιλάμε για Γουέστερος, Σταρκ, Σνόου κλπ. , ιδού  :  "winter time" - St. Miller Band

(υπομονή μέχρι το 0:22  τότε μπαίνει η φυσαρμόνικα -  παιδιά άλλο στο H/Υ  κι άλλο στο στερεοφωνικό  )


https://www.youtube.com/watch?v=m2I4JpryN20

ΥΓ: είμαι ένα απλό μέλος και τίποτε άλλο (άρχισα από πέρσι *  δειλά να γράφω...  )

* από τροποποίηση: μάλλον από πρόπερσι, αλλά για μένα όλα φαίνονται "χθες" ...
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - by SANDOR CLEGANE - 02-07-2015, 07:52 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)