Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones
Μέχρι τώρα έχω "τιμήσει"  δυο  που έχουν "φύγει", 
σήμερα είναι η ευκαιρία για έναν ζωντανό θρύλο.
Έναν  με χαμηλό προφίλ, που ήξερε τις απίστευτες,  για την εποχή του,  δυνατότητες,
αλλά ήταν πάντα ταπεινός  και μιλούσε μόνο με έργα. Οπωσδήποτε σαν άνθρωπος είχε κι αυτός τα ελαττώματά του.  Αλλά με το πάθος κι αγάπη σ' αυτό που έκανε  και τον καλό του εγωισμό, διότι για να είσαι ψηλά  το πρώτο που πρέπει να κάνεις  είναι να νικήσεις τον εαυτό σου, τα πάθη  και να κοιτάς μόνο ψηλά  και να δουλεύεις...
Αγαπήθηκε και "μισήθηκε" ως αντίπαλος ,  αλλά ο σεβασμός προς αυτόν  ήταν μέγιστος, όπως κι του ιδίου  για τους αντιπάλους. Ποτέ δε σνόμπαρε , ούτε ταπείνωνε τους αντιπάλους του, ούτε έλεγε μεγάλα λόγια (μια ατάκα του  μετά από μια μεγάλη νίκη της εθνικής μπάσκετ  που απάντησε στην ερώτηση :  " Νίκο, είναι αυτή η νίκη  η μεγαλύτερη στην καριέρα σου ; " , απ. : "Είναι  μέχρι την επόμενη " ! ), παρά άφηνε την αξία του να μιλάει με έργα στο παρκέ.
Επίσης χάρη σ' αυτόν  το μπάσκετ  μπήκε για τα καλά στη ζωή μας (όχι ότι δεν υπήρχε,  αλλά αν σκεφτείτε ότι το 1987  το να νικήσουμε  τη Ρουμανία  ήταν επιτυχία μεγάλη ... !! ), είχαμε και έχουμε χαμόγελα χαράς  και υπερηφάνειας ως Έλληνες,  και μπορεί να πήρε χρήματα πολλά  στην εποχή του ,  "έδωσε"  ψωμί  σε πάρα πολλούς εμμέσως ...
Κυρίως αυτά τα έγραψα (μου βγήκαν έτσι  στην πορεία  ενώ είχα σκοπό για μια, δυο σειρές)
για τους νεώτερους  και να ξαναθυμηθούν οι παλιότεροι ... (δεν υπάρχει πιο ωραίο  από ωραίες αναμνήσεις  οι οποίες ήταν κάποτε στο παρόν )
Φυσικά (το μάτι έχει ήδη πάει)  είναι ο  Νίκος Γκάλης  και σήμερα κλείνει τα 58 του χρόνια.
Χρόνια πολλά Νίκο  (σ' έχω δει στο Παλαί  κι η ατμόσφαιρα ήταν ... απερίγραπτη ! )

[Image: galis600.jpg?itok=mP-MpSZ-]

και πείτε μου ,  αφού δείτε προσεκτικά  τις λεπτομέρειες,  έχετε ξαναδεί τέτοιο καλάθι ;!!!

https://youtu.be/5dvh6a8QNsQ

A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - by SANDOR CLEGANE - 23-07-2015, 04:54 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)