Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones
Με αφορμή  απ' την πρώτη εικόνα της σελίδας μας  και "Γνωρίστε τους Τάρλυ"  (ως τίτλος είναι Γ.μάτος = Γεμάτος !! [δηλ. ό,τι φανταστήκατε στην πρώτη λέξη] )  και πάντα βλέποντας τη φωτο του Σαμ

[Image: 37d163b88a4522bd852de06260df3d98_M.jpg]  ,

μου ξυπνάει συνειρμούς και ακαδημαϊκες-ψυχολογικές ερωτήσεις.

Ξεκινώντας απ' το δεύτερο,  αν βλέπατε  πρώτη φορά το Σαμ  ή σας παρουσίαζαν  ως καστ  ή σκηνή απ' το επόμενο  και δε γνωρίζατε το Σαμ και
το χαρακτ'ηρα του,  τι θα λέγατε γι' αυτόν; (Προσοχή στη φωτο  γυαλίζει το μάτι του)
Στο πρώτο τώρα,  στους συνειρμούς.  Είχα δει πολύ παλιά μια ταινία αντιπολεμική (με τι θέμα άραγε; το Βιετνάμ - η κορυφαία για μένα το Πλατούν, το οποίο το είχα και σε βίπερ, αλλά δε μου επέστρεψαν,  αλλά και σε βινύλιο  [δίσκος μουσικής] )  "Full Metal Jacket",  στην οποία ένας αγαθός γίγαντας
μεταμορφώθηκε σε υστερικό, δηλ. απ' το ένα άκρο  καρδιά μωρού  σε  επικίνδυνο φονιά :

[Image: images?q=tbn:ANd9GcSJkFysGNBLPS7ZiepdPxI...0KDRNQs8UM]
[Image: images?q=tbn:ANd9GcR4y3iYnLahIqhnXvG0wOa...PVM4Ij68ky]

Λέτε να δούμε τον Sam the killer  να αλλάζει;  στο μελλον γιατί στο Oldtown δεν το βλέπω.  Βέβαια αποκλείω το "υστερικο"  αλλά εννοώ σαν μεταμόρφωση  από δειλός  σε κάτι πολύ πιο άγριο απ' τον πατέρα του. (δεν το νομίζω,  απλώς αναρωτιέμαι αν θεωρητικά θα μπορούσε και πώς)
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - by SANDOR CLEGANE - 22-09-2015, 10:49 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)