Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones
(26-02-2016, 06:51 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote:[member=2820]odykal[/member] ,
συμφωνώ μαζί σου    και στο προηγούμενό μου κάτι μου πέρασε απ' το μυαλό για Ντοθράκι  αλλά τον Μπάρισταν τον ξέχασα τελείως
γιατί έχω πιο φρέσκιες μνήμες απ' το βιβλίο (όταν έφτανα σε "Ντοθράκι" διάβαζα πιο βιαστικά ) και ήδη στα υπάρχοντα γνωστά βιβλία ο Μπάρισταν *  έπαιζε-παίζει μεγάλο ρόλο  και στη σειρά  τον έδωσαν ή θα δώσουν βιαστικά στον Τύριον ,  που αργότερα ίσως  - και το πιστεύω - θα παίξει κι αυτός μεγάλο ρόλο.

(giggle) Δεν είναι είσαι ο μόνος που όταν διάβαζε για τους Ντοθράκι διάβαζε πιο βιαστικά.  Tongue

Σχετικά με τον ρόλο του Μπάρρισταν, και μόνο το γεγονός ότι Μάρτιν τον ανέδειξε ως POV χαρακτήρα σημαίνει πως ο ρόλος του είναι τουλάχιστον αρκετά σημαντικός. Τώρα το πόσο σημαντικός είναι ο ρόλος αυτός κανείς δεν μπορεί να γνωρίζει μέχρι να έχουμε στα χέρια μας όλα τα βιβλία, αλλά όπως λες και εσύ, με βάση αυτά που γνωρίζουμε από τα ήδη υπάρχοντα βιβλία, ο ρόλος του σίγουρα δεν είναι αμελητέος. Πρόκειται άλλωστε για τον στρατηγό που ηγείται των δυνάμεων της Μηρήν εναντίον του Γιουνκάι σε μια κρισιμότατη μάχη.
Όσο για τον Τυρίον, νομίζω πως εννοείται ότι κάποια στιγμή θα έχει καθοριστική συμβολή στην ιστορία (όχι βέβαια ότι δεν έχει ήδη). Δεν έχει περάσει όσα πέρασε χωρίς λόγο.

(26-02-2016, 06:51 PM)SANDOR CLEGANE link Wrote:* δεν κατάλαβα ποτέ γιατί βιάστηκαν να "σκοτώσουν" τον Μπάρισταν,  μήπως ο ηθοποιός αντιμετωπίζει προβλήματα υγείας  όπως αυτός του Ίλυν Πέιν;  ή δεν  "τραβούσε"  ο χαρακτήρας του;  ο Μπάρισταν επίσης είχε παραστάσεις  "απο πρώτο χέρι"  πχ  για  Ραίγκαρ κλπ,    μήπως δε θα δούμε ή μάθουμε κάτι παραπάνω γι' αυτούς  ή την  "πάτησαν"  οι D&D ;!!

Απ' όσα γνωρίζω, δεν νομίζω πως ο ηθοποιός αντιμετώπιζε κάποιο πρόβλημα υγείας. Αυτό που ξέρω, ωστόσο, είναι ότι ο ηθοποιός είχε διαβάσει τα βιβλία πριν την έναρξη του 5ου κύκλου και περίμενε πως και πως την ανάληψη ενός αρκετά σημαντικότερου ρόλου από αυτού είχε προηγουμένως. Αντιθέτως, τα πράγματα δεν ήρθαν όπως προσδοκούσε καθώς ο ρόλος του τελείωσε πρόωρα και ξαφνικά, γεγονός που τον "ξένισε" κάπως. Τουλάχιστον αυτό θυμάμαι από τις δηλώσεις του.

Τώρα γιατί οι δύο γνωστοί παραγωγοί αποφάσισαν κατ' αυτόν τον τρόπο μόνο οι ίδιοι το ξέρουν, εμείς μόνο υποθέσεις μπορούμε να κάνουμε.

EDIT:https://twitter.com/serianmc/status/598942905307377664
“The bleeding star bespoke the end. These are the last days, when the world shall be broken and remade. A new god shall be born from the graves and charnel pits.”
Reply


Messages In This Thread
Απ: Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - by odykal - 26-02-2016, 10:40 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)