Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones
Γνώμη μου :
Όταν παίζει ένας ηθοποιός έναν ρόλο ,  κι εννοείται ότι ο ρόλος βασίζεται σε βιβλίο,  Πρέπει ο ο ηθοποιός να διαβάσει ή να έχει διαβάσει  το βιβλίο,  για να μπει καλύτερα στο ρόλο του. 
Πότε δεν διαβάζει;    Όταν δεν ξέρουν το παρακάτω.
Γιατί να μην ξέρουν το παρακάτω; 
(Μα κι οι παραγωγοί δεν ξέρουν το ακριβώς παρακάτω, στο συγκεκριμένο. Αλλά η ερώτηση είναι για τα ήδη γραμμένα  και στα  "μη"  έχουν μια αόριστη ή στο περίπου  ιδεα απ' το συγγραφέα * )
Γιατί,  για λόγους παραγωγής, θα ξεφύγουν κι ήδη έχουν ξεφύγει  πολλές μοίρες.
Η συνέχεια;    (απάντηση με ερώτηση) Πώς να διορθώσεις  όταν έχεις μπερδέψεις όλα τα χρώματα, γεύσεις κλπ  κοινώς μπάχαλο;

* Ένα δυνατό σημείο (για μένα) της σειράς  ήταν ότι έφερνε  "εικόνα κι ήχο "  σ'  "ένα"  πολύ καλό βιβλίο,  με εξαιρετική δουλειά.
Ο 1ος κύκλος ήταν περίπου κατά 90-95%  μεταφορά απ' το βιβλίο    Μεγάλη επιτυχία ( οκ, δεν το ήξερε κι ο κόσμος ,  εδώ πάρα πολύ μεγάλος κερδισμένος ο συγγραφέας  κι εννοείται κι η παραγωγή  λόγω της μεγάλης απήχησης )
Το αδύνατο σημείο:  δεν έχουν ολοκληρωθεί τα βιβλία.
  Ένας άλλος μεγάος λόγος που  πίστεψα στη σειρά , όταν είχε ξεκινήσει  (γιατί έχω ξενερώσει σε άλλες)  ήταν ότι ακολουθούσε γραμμένα βιβλία  με "λογικούς"  παραδρόμους.
  Ένας μεγάλος φόβος μου:  Ότι έλειπε το τέλος,  με τις όποιες συνέπειες  για τη μεταφορά της ιστορίας πέραν των βιβλίων.

ΥΓ: [member=194]nirne[/member] ,  συμφωνώ μαζί σου  για Μπάρισταν-Τύριον    και συμπάσχω με ηθοποιό του Μπάρισταν.
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - by SANDOR CLEGANE - 28-02-2016, 07:38 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)