Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones
Αρχικά ήθελα να γράψω  στο "[Spoilers] - Επεισόδιο 3ο - Oathbreaker"  στη συνέχεια ήθελα να "γκρινιαξω ελεύθερα"  αλλά ήθελα όμως και διάλογο. Ο λόγος  " Σαμ " .
Είχα ξεχάσει να γράψω σχόλιο για Σαμ  και διερωτήθηκα γιατί. Αν και χάρηκα  δεν έγραψα γιατί  1) δεν έδειξε και τίποτα ιδιαίτερο, και
2)  δεν συγχώρεσα ακόμη τους DD που ξέκαναν  λίγο λιγάκι πιο πρόωρα τον Μέιστερ Αίμον  (δεν ξέρω γιατί , αλλά τον έβλεπα - χωρίς να μοιάζει -  σαν τον αγαπημένο παππού μου ) .
Αυτό το λίγο λιγάκι πιο πρόωρα  το αντιλαμβάνομαι από μεριάς  Σκηνοθετών & Σεναριογράφων  ως οικονομία χρόνου. Το δέχομαι ή μάλλον θα το δεχόμουν  χωρίς παράπονο  αν δεν υπήρχαν (αν προσθέσουμε κι αυτά απ τον α' κύκλο ακόμη ... )  πολλά , πάρα πολλά  άσκοπα ή και τηλεοπτικά σκουπίδια .
Στο Τείχος,  το Τείχος του έδινε την μακροζωία του  ή έτσι άφηνε να εννοηθεί η μοίρα του στα βιβλία. Βέβαια απ' την άλλη είχαμε μια πρότυπη κηδεία  "Κορακιών" ( γράφω έτσι για συντομία,  αλλά με την επεξήγησή μου  αυτομάτως ακυρώνεται η συντόμευση μου )  κι  έχω την εντύπωση ότι από όλους τους κύκλους , με εξαίρεση τον Άρχοντα Τάλλυ,  είναι ο πρώτος ειρηνικός θάνατος που βλέπουμε (με την εξαίρεση 2ος ) ,  άλλον δε θυμάμαι .
Επίσης είχε πολύ ωραίες στιγμές με τον Σαμ και Γκίλυ στο καράβι  κι αργότερα .στα τελευταία του,  όπως επίσης και σημαντικά λόγια  όπως "κεφάλι με 3 δράκους  {ώ!  τι αναγραμματισμό με λέξεις έκανα !!! ) " , σόρυ  : " Δράκος με 3 κεφάλια"  κι όπως για τη σημαντικότητα της Ντάνυ.  Σίγουρα και στα βιβλία  (εδώ θα 'θελα  να κατσαδιάσω και τον συγγραφέα)  θα 'θελα να επέστρεφε στο ΟλντΤάουν  κι εκεί βλεπαμε...
Εδώ (στα βιβλία) να ξανα αναφέρω  ότι μου άρεσε πολύ η περιπέτεια και οι ντροπές του Σαμ με Γκίλυ.
Επίσης , πίσω στην τηλεοπτική σειρά πάλι, δεν ήταν πιο σημαντικό να βλέπαμε λίγες στιγμές μια συνάντηση του Σαμ με Άρυα  κι ας μην είχε κανένα ουσιώδες κέρδος  ,  παρά να βλέπουμε την Άρυα να τρώει  ξύλο  κι αυτή να επιμένει; ...
Κι επίσης είχα ξανα αναφέρει - ξαναρωτήσει  αν ο ηθοποιός του Μέιστερ Αίμον  είχε πρόβλημα υγείας  και δεν ήθελαν να ρισκάρουν.
Πάντως δε νομίζω ότι κέρδισαν κάτι , οι DD, που τον "έστειλαν" πρόωρα,  εκτός κι αν  "γέμιζε" χρονικά ο θάνατός τότε .
Για να κερδίσεις κάτι , πρέπει να χάσεις κάτι,  το θέμα είναι  τι θα κερδίσεις και τι θα χάσεις .  αλλά γενικά θα έλεγα ότι οι
DD πελαγοδρομούν.

Δεν πειράζει όμως,  τους αφιερώνω ένα τραγουδάκι  με μια προσθήκη  στον  τίτλο και ρεφρέν ,  να μπει ένα " ν "
δηλ. "ντι" (D )  :

  https://youtu.be/c5OIYfr5E1A
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - by SANDOR CLEGANE - 10-05-2016, 06:37 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)