Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones
[member=3367]Poet beyond the wall[/member] ,

για τα βιβλία  πριν το ASOIAF  δεν ξέρω να σου πω  όπως και για αγγλικά ή ελληνικά.
Για το ASOIAF  αν θέλεις αγγλικά ή ελληνικά  ούτε εκεί μπορώ να σε βοηθήσω  γιατί δεν έχω διαβάσει την αγγλική έκδοση ( και λόγω αγγλικών μου ) να σου πω αν είναι καλύτερη απ' την ελληνική - μαντεύω πως ναι -  αλλά ούτε κι αν νομίζεις ότι δεν έχεις πρόβλημα, πάλι εσύ αποφασίζεις.  Για την συγκεκριμένη ερώτηση  ας σου απαντήσουν  οι ειδικότεροι από μένα.
Για ΑΣΟΙΑΦ  λοιπόν  ,  εξαρτάται  πάλι από σένα  α)  αν έχεις χρήματα  να τα διαθέσεις  για όλα τα βιβλία , β) χρόνο για όλα τα βιβλία ,  σε σχέση με το ενδιαφέρον σου για τα τελευταία γεγονότα. 
Λοιπόν αν θες οικονομία σε χρήμα και χρόνο ,  διαβάζεις  από εκεί που υπάρχουν αλλαγές (ουσιαστικές) της τηλεοπτικής σειράς  σε σχέση με τα βιβλία .  Άρα ξεκινάς  από 4ο (Βορά Ορνίων  - ίσως σε κουράσει όμως το συγκεκριμένο  και να βαρεθείς {είπα "ίσως" } )  και  5α και 5β    ή κατευθείαν  στα 5α και 5β.
Η δική μου όμως αποψη  είναι να ξεκινήσεις  από το 1ο βιβλίο  και χωρίς βιασύνη  (αφού ξέρεις τι γίνεται)  κι επαναλαμβάνω  ότι κατά τη γνώμη μου  το καλύτερο  είναι  το 3β  .
Για τα εξώφυλλα ...  υπάρχει και μια πρόχειρη  "λύση"  ,  αν είναι τόσο πρόβλημα .

Ο επίλογός μου  θα μπορούσε κι έπρεπε  να ήταν πρόλογος  :  "καλώς όρισες"  ,  μου άρεσε το nickname σου , πρωτότυπο  και συνάμα  ποιητικό ( ; )  (έτσι κι αλλιώς αναγράφει "Ποετ" )  και  σου αφιερώνω αν βρω κάτι  με επεξεργασία εικόνας :

(κάτι βρήκα και κάτι έκανα ...  για " Poet beyond the wall " *  )

[Image: c681bb58056e4bb99d6406c67f423040.png]

Show Content

* είχες αυτόν στο μυαλό σου;  ή κάτ άλλο;

τροπ/ση :  και μια δεύτερη εκδοχή της εικόνας :

[Image: 76bd2bc2aa634ca39e7c1104249359d0.png]

Show Content
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - by SANDOR CLEGANE - 08-06-2016, 12:36 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)