Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones
  http://www.oneman.gr/pop-code/t/tileorasi/gameofthrones/h-ellhnida-metafrastria-toy-game-of-thrones-klaiei-akoma-me-to-red-wedding.4718703.html   
Quote:[Image: i3_E79CURKyD29eZtvARWg.png][Image: -JXV4GQ3QNemaHSNAsK2rg.png]       

Quote:  13 Ιουν 2017
    ... Αλεξάνδρα Λέτσα ...  έχει μεταφράσει το 4ο ('Βορά Ορνίων') και το 5ο ('Ο Χορός των Δράκων') βιβλίο του 'Game Of Thrones', ενώ έχει επιμεληθεί και ολόκληρη τη σειρά για την Anubis.
... 
Η μεγαλύτερη δυσκολία που συνάντησα στη μετάφραση των βιβλίων της σειράς ήταν η ορολογία και τα ονόματα.
...
Έχω δει όλα τα επεισόδια της τηλεοπτικής σειράς μέχρι και την τρίτη σεζόν.
...
Οι αλλαγές ανάμεσα στα βιβλία και τη σειρά ήταν πολλές, οπότε αποφάσισα συνειδητά να περιμένω να διαβάσω τα επόμενα βιβλία για να δω πού το πάει ο συγγραφέας.
...
Η σειρά και το βιβλίο είναι δύο διαφορετικά πράγματα...  αφού το τέταρτο βιβλίο δεν είναι κινηματογραφικό και δεν μπορείς να το μεταφέρεις στην οθόνη. Η δράση κάνει κοιλιά...Αυτό μπορεί να είναι το αγαπημένο μου κομμάτι, ωστόσο ο κόσμος το βαριέται.

Ένας ακόμη λόγος που σταμάτησα να βλέπω τη σειρά είναι γιατί εκεί έχει πεθάνει κόσμος που στα βιβλία ζει και το αντίστροφο...

Οι διαφορές που με ξένισαν περισσότερο ανάμεσα στο βιβλίο και τη σειρά είναι αυτές που έχουν να κάνουν με την Sansa...
...
Αγαπημένο μου βιβλίο είναι το 2ο, η 'Σύγκρουση των Βασιλέων'.

Αγαπημένοι μου ήρωες είναι ο Tyrion και η Arya... Δεν υπάρχουν άσπροι και μαύροι χαρακτήρες και μπορείς να ταυτιστείς σχεδόν με όλους, αν εξαιρέσουμε τον Joffrey και τον Ramsey... Ακόμα και για τη Cersei, η οποία αποκτά φωνή στο 4ο βιβλίο, σκέφτεσαι πως αν ήσουν στη θέση της ίσως αντιδρούσες με τον ίδιο τρόπο με βάση αυτά που έχει περάσει.

Πανηγύρισα όταν κάποιος από το Bορρά πήρε εκδίκηση από τους Frey...

Ακόμα κλαίω με το Red Wedding. Όσο καταπληκτική κι αν ήταν αυτή η σκηνή στη σειρά, κάθε φορά που θυμάμαι την περιγραφή στο βιβλίο ανατριχιάζω και βουρκώνω. Ίσως επειδή διάβασα πρώτα τα βιβλία. Επίσης, τον αποκεφαλισμό του Ned δεν τον περίμενα με τίποτα.

Είμαι με τους Stark. Βέβαια, έχω ικανό τον GRRM να τους σκοτώσει όλους στο τέλος...
Υπάρχει, βέβαια, και η πιθανότητα η σειρά να έχει εντελώς διαφορετικό τέλος από αυτό του βιβλίου.

Έχει νόημα να μη γίνονται spoilers και να σου έρχονται κάποια πράγματα απότομα, όπως το Red Wedding...
Γενικώς, δεν μου έχουν κάνει πολλά spoilers, γιατί έχω διαβάσει τα βιβλία πριν από όλους. Εγώ έπρεπε να κρατιέμαι και να μην τα λέω στους άλλους. Το ότι ο Jon ανασταίνεται, δεν είναι spoiler, το περιμέναμε όλοι.

Το μεγάλο πλεονέκτημα του GRRM ως συγγραφέας είναι ο τρόπος που χτίζει τους χαρακτήρες του. Είναι πραγματικοί άνθρωποι, γκρίζοι... Οι ήρωες του GRRM θα μπορούσαν να υπάρχουν και στον πραγματικό κόσμο...

Ένα μειονέκτημα του GRRM είναι η λογοδιάρροια στις περιγραφές...  πίστεψέ με για τον μεταφραστή δεν είναι καθόλου ευχάριστο.

Καταλαβαίνω όσους δεν διαβάζουν τα βιβλία είτε γιατί τα θεωρούν πολύ μεγάλα είτε γιατί γνωρίζουν ήδη το 80% της ιστορίας. Από την άλλη πλευρά, όμως, υπάρχει τόσο υλικό και τόση προϊστορία στα βιβλία που δεν μπορεί να τα βρει κάποιος στη σειρά. Αξίζει όσοι αγαπάνε τη σειρά του 'GoT' να τους δώσουν μια ευκαιρία. (στα βιβλία) 
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Απ: Περί "ανέμων και υδάτων" και Game o Thrones - by SANDOR CLEGANE - 30-09-2017, 06:57 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)