Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Arya Stark - Θα παραμείνει μέχρι το τέλος;
#15
Ααα παιδιά με στενοχωρείτε που λέτε δε θα ζήσει ως το τέλος. Πιστεύω ότι ο θάνατος δε θα είναι το τέλος της ιστορίας της Άρια γιατί είναι έτοιμη για θάνατο αλλά δεν ξέρω κατά πόσο ο Μάρτιν δίνει σε όλους τους χαρακτήρες του αυτό το οποίο προσμένουν.
Η Σάνσα, για παράδειγμα, ονειρευόταν την αγάπη και ακόμα και τώρα μάλλον αυτό είναι που περιμένει, βλέπει τη λύτρωση μέσω της αγάπης (βλ. φιλί με ΜΔ) ωστόσο, καμιά φορά, χάνουμε αυτό για το οποίο ελπίζουμε επειδή βρίσκουμε κάτι άλλο που ναι μεν δε μας πέρασε ποτέ απ΄το μυαλό αλλά εν τέλει καταλαβαίνουμε ότι μας ταιριάζει και έχω την εντύπωση ότι σε αυτό το μοτίβο κινείται ο Μάρτιν. Η Σάνσα, λοιπόν, μπορεί και να πεθάνει ακόμα πάνω που θα έχει βρει την αγάπη. Η Άρια, όμως, όσο έτοιμη και αν είναι, ίσως να μην καταφέρει να πάρει την εκδίκηση που θέλει αλλά μπορεί να δει ότι η μοναχική ζωή (σαν άλλος "μοναχικός λύκος") να είναι αυτό που της ταιριάζει και εκεί να καταλήξει. Η προοπτική του να ερωτευτεί κ ζήσαν αυτοί καλά κλπ κλπ μου φαίνεται τραβηγμένη απ΄τα μαλλιά αλλά κ πάλι θα είναι κάτι εκτός των προσδοκιών της.
Εκτός κ αν ακολουθήσει το μοτίβο της Justine, δλδ η Σάνσα που τα δεχόταν όλα στωικά να επιβιώσει κ η Άρια που πάντα πάλευε να μην καταφέρει να ξεφύγει.
"Μόνοι γεννιόμαστε και μόνοι πεθαίνουμε,αλλά καθώς περπατούμε μέσα σε αυτό το μαύρο πέπλο παίρνουμε δύναμη ο ένας από τον άλλο." - Μελισάντρα
Reply


Messages In This Thread
Απ: Arya Stark - Θα παραμείνει μέχρι το τέλος; - by Venier - 23-05-2015, 09:16 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)