Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] Benjen's and Howland's POV
#7
Ευχαριστώ πολύ για τα links! Είναι πραγματικά ενδιαφέρουσα η ανάπτυξη της θεωρίας αυτής, και στο κάτω μέρος του post έχει και link που αναφέρουν κι άλλες εξίσου ενδιαφέρουσες θεωρίες, οπότε αν βρω χρόνο θα τις διαβάσω κι αυτές.

Α, επίσης το "endgame series", χρησιμοποιείται με την έννοια της θεωρίας που αφορά την τελική κατάληξη της υπόθεσης που πραγματεύεται.

Η θεωρία ότι οι θερμοπηγές στο Winterfell έχουν κάποια σχέση με τη λίμνη στο όραμα του Bran στο πέμπτο βιβλίο, της οποίας το νερό είναι πιο κρυο, μου φαίνεται πολύ ενδιαφέρουσα. Λένε επίσης ότι η έγκυος γυναίκα που βλέπουμε να βγαίνει από το νερό είναι πιθανότατα η κόρη του άρχοντα Stark, την οποία και απήγαγε ο Bael από το τραγούδι του Mance.

Νομίζω γενικά ότι το Winterfell έχει συμβολική χροιά, γιατί πραγματικά εκεί ήταν που νικήθηκε η επέλαση του χειμώνα την τελευταία φορά.

Κάπου διάβασα εγώ ότι το σπαθί του Arthur Dayne, το Dawn, είναι στην πραγματικότητα λεπίδα των Others, κι επειδή η οικογένεια Dayne είναι μια από τις αρχαιότερες στη Westeros, κάποιος πρόγονος το κράτησε σαν ενθύμιο της νίκης των ανθρώπων κατά των Others, γι αυτό και κανένα άλλο σπαθί δεν είναι τόσο κοφτερό.

Νομίζω ακόμη ότι οι Others έχουν κι ένα συμβολικό ρόλο στην ιστορία, και ότι στην ουσία δείχνουν ότι μεγαλύτερος εχθρός των ανθρώπων είναι οι ίδιοι οι άνθρωποι, και ότι όσο μένουν προσκολλημένοι σε πολιτικά και άλλα συμφέροντα και φτιάχνουν τείχη για να χωρίζονται μεταξύ τους τόσο αυτά θα πέφτουν, και οι άνθρωποι θα αποτυγχάνουν.

Η δική μου θεωρία πάντως είναι ότι οι Others ήταν άνθρωποι αρχικά, απλά στο τέλος καταχράστηκαν τη μαγεία των παιδιών του δάσους και διεφθάρησαν.
"Most have been forgotten. Most deserve to be forgotten. The heroes will always be remembered. The best. The best and the worst. And a few who were a bit of both. Like him."
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] Benjen's and Howland's POV - by karmarmi - 29-05-2015, 10:46 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)