Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Αφιέρωμα - ΑΖΟΡ ΑΧΑΪ - ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ ΤΗΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑΣ
#25
(18-06-2015, 01:15 PM)summer link Wrote:[member=194]nirne[/member]


Δεδομένης μίας καλοδουλεμένης πλοκής φυσικά και ο κάθε χαρακτήρας (καλός ή κακός), προφανώς έχει το δικό του ρόλο να παίξει σαν ένα φαινόμενο domino…(φυσικά αυτό δεν απαλλάσσει τους χαρακτήρες σαν χαρακτήρες, δηλαδή δεν θα δώσουμε συγχαρητήρια στη φρουρά που σκότωσε τον Snow).

Ή θα κάνουμε strip και τα μηνύματα που ίσως που θέλει να μας περάσει ο συγγραφέας μέσα από τις εσφαλμένες αντιλήψεις των ηρώων του, για το περιεχόμενο της προφητείας…

Άλλο η πλοκή που απαραιτήτως μας λέει…

Αν δεν γίνει αυτό…δεν θα μπορέσει να γίνει το άλλο…(είναι αξίωμα της δημιουργικής γραφής και του plot)

Και άλλο οι αποφάσεις των ηρώων, που φυσικά κρίνονται αυτόνομα.

Δεν μπορώ σαν χαρακτήρα να μη βρίσκω τη Μελ απαράδεκτη σαν ιέρεια (ασχέτως του ρόλου που εξυπηρετεί ή θα εξυπηρετήσει στη συνέχεια ως προς το fulfillment της προφητείας).

Ίσως να μην ήμουν σαφής, γιατί εγώ δεν επιχείρησα να δικαιολογήσω - πόσο μάλλον να δώσω συγχαρητήρια  σε - κανέναν χαρακτήρα γι' αυτά που έπραξε ο καθένας. Δεν ήταν καν η συζήτησή μας αυτή πιστεύω. Μίλησα καθαρά για τις ερμηνείες των προφητειών που έκαναν οι χαρακτήρες. Και γι' αυτές εγώ προσωπικά δεν μπορώ να κατηγορήσω κανέναν. Ίσως εμείς να ήμασταν πολύ χειρότεροι ακόμη... ερμηνευτές αν ήμασταν στη θέση τους και είχαμε την ελλειπή ενημέρωση που είχαν αυτοί. Θέλω να πω ότι είναι πιο εύκολο για μας να κρίνουμε τι σημαίνει και τι όχι το κάθε σημάδι και ο κάθε οιωνός, έχοντας μια πιο ευρεία ενημέρωση για τους κύριους χαρακτήρες των βιβλίων, από τους χαρακτήρες μέσα στα βιβλία που η γνώση τους είναι περιορισμένη και προσπαθούν μ' αυτήν να βγάλουν μια άκρη.

[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Απ: Απ: Αφιέρωμα - ΑΖΟΡ ΑΧΑΪ - ΠΡΙΓΚΙΠΑΣ ΤΗΣ ΠΡΟΦΗΤΕΙΑΣ - by nirne - 18-06-2015, 11:39 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)