Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy
#3
Κατ' αρχήν, καλώς όρισες, Tormund!!!  Smile Smile Smile

Όσον αφορά το επεισόδιο.

Αν όλη αυτή η ιστορία του Στάννις βγει αληθινή στα βιβλία, λυπάμαι τους οπαδούς του, ειλικρινά. Και δεν μιλάω για τις επιμέρους λεπτομέρειες, αλλά για την ήττα στη μάχη και το θάνατό του (αν πέθανε). Ήταν η μόνη ιστορία από το επεισόδιο που την παρακολουθούσα με ανοιχτό το στόμα και δεν πίστευα στα μάτια μου... Είδα ένα Στάννις που δεν περίμενα.

Η Μπριέν λοιπόν πέρασε όλη την πέμπτη σεζόν κοιτώντας έναν πύργο, μόνο και μόνο για να σκοτώσει τον Στάννις στο τέλος. Μάλιστα. Ευτυχώς, που άλλαξαν την ιστορία της, γιατί στα βιβλία ήταν πολύ βαρετή...  :Smile

Κατά τα άλλα πολύ θανατικό, βρε παιδί μου: Σελύς, Στάννις, Μυρσέλλα, Μυράντα, Τζον και αν δεν έβγαλαν φτερά, τότε πρέπει να σκοτώθηκαν και η Σάνσα και ο Θήον από εκεί που έπεσαν. Αμφιβάλλω για τους τελευταίους βέβαια, αλλά πολύυυυυ ύψος, ρε παιδιά....

Ωραία σκηνή η επέλαση των Μπόλτον ενάντια στο στρατό του Στάννις. Θεαματικότατη έστω κι αν ήταν τόσο σύντομη.

Ο Σαμ στο Oldtown! Yeah! Το βλέμμα του Τζον όταν τον αποχαιρετούσε, ήταν σπαραξικάρδιο...

Καλή η σκηνή της Άρυα που σκοτώνει τον Μέρυν Τραντ (αν και αηδιαστική, γύρισα το πρόσωπο αλλού πολλές φορές), αλλά όταν επέστρεψε στο ναό, μια σύγχυση σκέτη με τις μάσκες και τα πρόσωπα και τον διπλό Ζάκεν... Γιατί την έκαναν αυτήν την μπερδεψοδουλειά; Για να μας ρωτάνε οι τηλεθεατές να τους εξηγήσουμε τι σήμαιναν όλα αυτά και να αναγκαζόμαστε να λέμε να ξεχάσουν τα πάντα γιατί ήταν για εντυπωσιασμό και μόνο; Εκτός κι αν είχε κανένα βαθύ νόημα που εγώ αδυνατώ να συλλάβω...

Το Ντορν... Ω, το Ντορν... Όπως ξεκίνησε στην αρχή της σεζόν, έτσι ακριβώς τελείωσε. Άσκοπη σπατάλη πολύτιμου τηλεοπτικού χρόνου. Και η σκηνή Τζέιμι-Μυρσέλλα στο πλοίο, λες και απευθυνόταν σε παιδάκια δημοτικού. Enough said!

Οδός της Εξιλέωσης της Σέρσεϊ. Αυτό με συγκίνησε ως άνθρωπο. Πολύ. Όχι όσο όταν διάβαζα το βιβλίο και παρακολουθούσα κάθε σκέψη της, αλλά και πάλι. Ειδικά όταν τα μάτια της κοιτούσαν τον Κόκκινο Φρούριο. Το στόχο της. Μ' άρεσε που κράτησαν αυτή τη λεπτομέρεια από τα βιβλία.

Και ερχόμαστε στο παιδί μας... Κατ' αρχήν, μοιάζει να τον σκότωσαν. Έξι μαχαιριές και οι έξι στην κοιλιά και το στήθος... Είναι νεκρός ο Τζον μας.  :'( :'( :'( Επομένως, τώρα που κατέφθασε η Μελισάντρα, το πιο πιθανό είναι να γίνει αυτό που δεν ήθελα με τίποτα. Να τον αναστήσει αυτή και να γίνει ένας άλλος άνθρωπος. Ελπίζω πως στα βιβλία δεν θα γίνει έτσι...
Αλλά ο Γκόουστ πού ήταν; Δεν θυμάμαι να τον είχε μαντρώσει ο Τζον και αν ήταν λυτός, δεν υπήρχε περίπτωση να άφηνε να γίνει αυτό που έγινε. Τον ξέχασαν τον Γκόουστ;;;;;;;;;;
Για τον Όλλυ, τι να πω;;;; Τα είπαμε όλη τη σεζόν. Μόνο που εκνευρίστηκα επιπλέον όταν είπε κι αυτός "Για τη Φρουρά". "Για τη Μαμά και τον Μπαμπά" έπρεπε να πει! Έλεος δηλαδή....
Επίσης, δεν υπήρχε Ροζ Γράμμα. Οι αδερφοί του τον σκότωσαν επειδή έφερε μέσα τους Άγριους. Μάλιστα...

Γενικά, το επεισόδιο είχε πολύ δυνατές σκηνές και κάποιες κλασικά εκνευριστικές ή άσκοπες ή κακογραμμένες. Θα έλεγα ότι ήταν καλό ως σύνολο.

Τέλος, θέλω να τονίσω πόσο πολύ μου άρεσε ο τρόπος που έπαιξε ο ηθοποιός που υποδύεται τον Ντέιβος, όταν κατάλαβε ότι είναι νεκρή η Σιρήν. Θεέ μου, πώς το καταφέρνουν αυτό οι ηθοποιοί και κάνουν έτσι το πρόσωπό τους; Προσκυνώ!


[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy - by nirne - 15-06-2015, 08:09 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)