Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy
#32
Τους χαιρετισμούς μου σε όλους σας!
Ελπίζω να απολαύσατε όσο κι εγώ το φινάλε για φέτος.
Δεν θα ήθελα να σχολιάσω όλο το επεισόδιο καθότι οι περισσότεροι από εσάς μιλήσατε αντί εμού πιο πάνω και εκφράσατε απόλυτα τα συναισθήματα και τις σκέψεις μου.
Σε μια μόνο σκηνή θα ήθελα να επικεντρωθώ και να ζητήσω τη γνώμη σας σχετικά με την σκέψη που μου πέρασε από το μυαλό.
Την στιγμή εκείνη που η Άρυα ανακαλύπτει πως δεν είναι ο Ζάκεν εκείνος που κατανάλωσε το "κονιακάκι" και αρχίζει να του βγάζει τις μάσκες τη μία μετά την άλλη, σταματάει όταν βλέπει το πρόσωπό της. (!)

1. Πρόκειται απλά για μια ακόμα μάσκα; Και γιατί δεν τόλμησε να την βγάλει και αυτή; Κάτι που θα ήταν εύλογο, αν υποθέσουμε ότι σε κανέναν δε θα ήταν ευχάριστο να βλέπει τον εαυτό του να κείτεται  νεκρός μπροστά του.

2. Ή μήπως είναι η ίδια η Άρυα; Και απλά πλήρωσε το χρέος της με την ίδια της τη ζωή; Σίγουρα θα μπορούσε να είναι ο συμβολικός θάνατος της Άρυα Σταρκ σαν προσωπικότητας και η μετάβαση της στην οριστική μεταμόρφωσή της σε "Καμία"

Από την άλλη δεν μου βγαίνουν καλά στο μέτρημα τα πρόσωπα της σκηνής. Άρυα, Ζάκεν και εκείνη η σπαστική αντίζηλος της Άρυα. Κάποιος από τους τρεις πέθανε. Αλλά ποιός...;
Σίγουρα ήταν μια πολύ δυνατή σκηνή και την απεικόνισαν με τον καλύτερο τρόπο, έτσι όπως ακριβώς επιτρέπει ο Πολυπρόσωπος Θεός.  Smile

Cheers!  ;D
If I look back I am lost.
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy - by Sentman - 15-06-2015, 07:12 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)