Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy
#35
Εμένα προσωπικά δεν με τρέλανε το 10ο επεισόδιο και ο λόγος είναι πως μου φάνηκε περισσότερο σαν μια συγκεχυμένη ενοποίηση ιστοριών παρά σα μια δομημένη εξέλιξη. Με εξαίρεση το “walk of shame” της Σέρσεϊ στο οποίο δόθηκε ο κατάλληλος (κατά τη γνώμη μου) τηλεοπτικός χρόνος, οι υπόλοιπες ιστορίες δόθηκαν (πάλι κατά τη γνώμη μου) λίγο τσαπατσούλικα.

Όσον αφορά τον Στάννις, πιστεύω ότι είναι νεκρός. Δεν μπορώ να φανταστώ για ποιο λόγο η Μπριέν θα του χάριζε τη ζωή, όπως επίσης στην παρούσα φάση (τουλάχιστον τηλεοπτικά) δεν μπορώ να φανταστώ  τι θα μπορούσε να εξυπηρετήσει η παρουσία ενός ζωντανού Στάννις, έχοντας χάσει τα πάντα.

Η Σάνσα και ο Θήον ή τουλάχιστον η Σάνσα πιστεύω πως θα επιζήσει. Πιθανότατα θα τους βρει η Μπριέν, αν και δεν ξέρω που θα μπορούσαν να πάνε από εκεί και πέρα, μιας και μετά από την επίθεση στον Τζον το Τείχος δεν είναι και το πιο κατάλληλο μέρος. Βέβαια, είναι κάτι που δεν μπορούν να ξέρουν οι συγκεκριμένοι χαρακτήρες αλλά δεν νομίζω να το κάνουν τόσο πολύπλοκο με 1 ή 2 σαιζόν να απομένουν. Πιθανώς να πάει στην Τελευταία Εστία, αν θυμάμαι σωστά εκεί είχαν κατευθυνθεί η Όσα και ο Ρίκον και ίσως έχουμε συνάντηση των 2 αδελφών.

Το Ντορν για άλλη μια φορά απογοητευτικό. Σαχλή πλοκή, σαχλοί χαρακτήρες... αν ήταν τόσο απλό να σκοτώσουν τη Μυρσέλλα προς τι η απόπειρα απαγωγής και το φιάσκο; Ας την καλούσαν για τσάι και ας τη δηλητηρίαζαν... έλεος δλδ. Τραγική η σκηνή όπου η μικρή Μυρσέλλα αποδέχεται την αιμομικτική σχέση των γονιών της και αχρείαστη κατά την άποψή μου.

Η σκηνές της Σέρσεϊ αν και απέχουν κατά πολύ από την εξιστόρηση του βιβλίου, μου άρεσαν αρκετά και η ηθοποιός ήταν εξαιρετική. Αυτό ήταν και το καλύτερο για μένα κομμάτι του επεισοδίου.

Η σκηνή της Ντάνυ με μπέρδεψε λίγο, τουλάχιστον προοικονομεί κάτι διαφορετικό από αυτό που περίμενα, έχοντας διαβάσει τα βιβλία. Υπέθετα, ότι με κάποιο τρόπο θα υποτάξει το καλασάρ αλλά βλέποντας να αφήνει το δαχτυλίδι προφανώς για να το βρει όποιος τυχών την ψάχνει και να  οδηγηθεί στην ίδια, μας προδιαθέτει, πως μάλλον δε θα καλοπεράσει και τόσο πολύ.... αν και ποτέ δεν ξέρεις. Ίσως ο Ντρόγκον για άλλη μια φορά κάνει εντυπωσιακή εμφάνιση και γονατίσει το καλασάρ μπροστά της... δα δούμε...

Σχετικά με τη Μελισάντρα... κατάλαβε κανείς τι παίχτηκε; Γιατί έφυγε; Εγώ ικανοποιητική απάντηση δεν μπόρεσα να βρω πάντως. Πάει όλο χαρά και ναι τα χιόνια λιώνουν και  ναι ειδα όραμα και τι καλά τι ωραία και ξαφνικά ακούει τα κακά μαντάτα της αποστασίας και της αυτοκτονίας της Σελύς και φεύγει; Γιατί; Συνειδητοποιεί το λάθος της σχετικά με τον Στάννις ή/και έχει τύψεις; Μεγάλη μπούρδα το πως δόθηκε η σκηνή (για να μην πως τπτ χειρότερο), αναίτια και αδικαιολόγητη η φυγή έτσι όπως έγινε. Ας την έδιωχνε ο Στάννις καλύτερα. Και γιατί πάει στο Μαύρο Κάστρο; Θα μου πείτε και που να πάει μες στο καταχείμωνο και την ερημιά αλλά και πάλι να πάει εκεί να κάνει τι; Να ξεχειμωνιάσει;

Και τέλος ο Τζον. Δε θα πω πολλά και κάποιοι ξέρουν τον λόγο. Θα σχολιάσω μόνο, πως μου φάνηκε πολύ κακόγουστη η ταφόπλακα ( ; ) που έγραφε “προδότης” και λίγο αστεία. Η σκηνή γενικά δεν ήταν όσο δυνατή περίμενα και λίγο unrealistic που ο Τζον δέχεται 6 μαχαιριές και έχει την ίδια διαύγεια και στης 6 και μόνο μετά την 5η γονατίζει και με της 6η σωριάζεται... Θα προτιμούσα ένα βλέμμα με διάρκεια μεταξύ Τζον και Άλισερ καθώς του μπήγει το μαχαίρι, κάτι να φορτίσει περισσότερο ακόμα τη σκηνή.
Όσο για το αν είναι νεκρός ή όχι δεν θα πάρω θέση, θα πω μόνο πως αν τελικά αναστηθεί από τη Μελισάντρα για μένα θα είναι τραγική εξέλιξη του χαρακτήρα. Αν είναι να ζήσει, προτιμώ χίλιες φορές να επιβιώσει με κάποιον “ιατρικό” τρόπο παρά να γίνει ένα αναστημένο ζόμπι.
I will hear you say it! She was Elia of Dorne.
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy - by phoenix - 15-06-2015, 08:00 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)