Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy
#39
Μάλιστα, επεισόδιο serial killer…κανονικότατο

- Ο Jamie απόλαυσε 5 λεπτά πατρότητας (όπως λέμε 5 λεπτά δημοσιότητας). Αν και ούτε και εγώ τη βρήκα την σκηνή κάτι ιδιαίτερο, μ’αρέσει ο τρόπος που το χειρίστηκαν τα κορίτσια (στον πηγεμό για το Kings Landing) και ούτε γάτα…ούτε ζημιά…για την ώρα τουλάχιστον.

-Stannis dear, τι να πω ότι δεν σου άξιζε; Τον είχες πάρει τον κακό τον δρόμο, καιρό τώρα φαινόταν, δεν είναι λύση να ξεπαστρέψουμε όλο το σόι. Η ικανοποίηση που πήρα από το scene ήταν το κάτι άλλο, ειδικά που άρχισαν να τον παρατούν πρώτα το στράτευμα, μετά η Μελισάντρε. Προσωπική μου άποψη είναι πως το πήρε είδηση πως δεν είναι αυτός ο εκλεκτός, και ο θεός της φωτιάς ήταν να μην εισάκουσε αυτή τη φορά το θέλημα της.

Εδώ μας μένει μία θυσία unused ή είναι η ιδέα μου; (και πλάκα-πλάκα κάποιος το είχε αναφέρει αυτό στο preview), που ξέρετε θα συνδυαζόταν με την πυρά και θα μπορούσα να είχαμε λύση για το comeback, (και δεν χρειάζεται να το κάνει η Μελισάντρε, άντε το πολύ-πολύ να ανάψει τη φλόγα), γιατί το θεό τον είδατε παίρνει και πρωτοβουλίες τώρα…

Βέβαια δεν καταλαβαίνω γιατί πριν τις ικανοποιούσε τις επιθυμίες και τώρα αρνείται και αυτός…αλλά τώρα θα μου πείτε “Τι ψάχνεις και εσύ;”

Καλά η ελπίδα πεθαίνει πάντα τελευταία, so forgive my bubble…

Όσο για το Στάνις, δεν ξέρω αν σώζεται, αλλά αν ναι, τι να πω και για την Brien τώρα; Πως έκρινε καλύτερο για αυτόν να περιφέρεται ντροπιασμένος και απεχθής από στρατό, ιέρεια (ο θεός να την κάνει, γιατί όλα τα παρανοεί), και αντίπαλο; Θα παίξει κάποιο ρόλο στο βιβλίο του Μάρτιν ή τελικά ήταν too much η ιστορία του και to cut a long story short…πάπαλα.


-Τheon: να μία νεκρανάσταση χωρίς μαγικά, ούτε δράκοι, ούτε θυσίες χρειάστηκαν. Νομίζω καθοριστικός παράγοντας ήταν η στάση της Sansa που δεν υποχωρούσε και ίσως ο φόβος του πως αν παραμείνουν εκεί ή αν έρθει ο Μπόλτον και του πει η καλή του τι έγινε, η τιμωρία του να ήταν ακόμα χειρότερη…So Sansa Run…
Δεν ξέρω αν θα επιβιώσουν και οι δύο, πάντως αν πέθαινε ο Theon εδώ τουλάχιστον θα ήταν μία εξιλέωση…

-Αrya: Προβλεπόμενο, η μικρή Άρια θα πρέπει να μάθει να υποδύεται την καμία και στον εαυτό της ακόμα. Έχει μέλλον…

-Danny: Εγώ να είμαι ειλικρινής την αγαπώ την Ντάνυ και νομίζω πως είναι από τους λίγους χαρακτήρες που έχει κερδίσει την αγάπη των γύρω της με τρόπο αβίαστο (εννοώ σε σχέση με άλλους χαρακτήρες). Και εγώ περίμενα αλλιώς το scene…και αλλιώς φαίνεται να διεξάγεται…

Απλώς ειλικρινά όλο αυτό το front & back, και οι καθυστερήσεις που εφεύρουν οι σεναριογράφοι για να καθυστερήσουν την έλευση της στο Westeros, έχει αρχίσει να τραβάει από τα μαλλιά. Καλό να θυμηθεί τους στόχους της αλλά όχι να περάσουμε ακόμα μία σεζόν με τις περιπέτειες της Ντάνυ με το Καλασάρ. Έλεος…(ισχύει και για βιβλία και για tv). Έχουν κουράσει.

-Τζον: Αν πεθάνει εδώ, χωρίς επάνοδο, όπως ισχυρίζονται παραγωγοί και ηθοποιός μέχρι τώρα, το ηθικό δίδαγμα θα είναι: Φάτους πριν σε φάνε. Δεν κάνω πλάκα. Αδυνατώ να βρω νόημα περισσότερο από αυτό και πολύ τους πέφτει.

Α ναι έχει και άλλο ηθικό δίδαγμα: Πως όλοι τους στη σειρά είναι trolls και τρολάρουν τους fan από το πρωί ως το βράδυ. Πολύ υψηλό δίδαγμα! Όλο ουσία.

Και όχι δεν θέλω να δω τον Τζον να σώζεται από τη Μελισάντρε, έτσι που την κατάντησαν στη σειρά και τρέχει πίσω στην ασφάλεια μόλις δει τα σκούρα, να ξαναβρεί το χαμένο της ήρωα. Ξεφτίλα.

Αυτά με επιείκεια.


Highlight του επεισοδίου: Ο περίπατος της Cersei, εξευτελιστικός όσο έπρεπε! Η ηθοποιός και η υποκριτική της τέχνη, άπαικτη. Καταπληκτική ερμηνεία. Τα καλά να τα λέμε.
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy - by summer - 15-06-2015, 09:44 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)