Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy
#40
Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες ότι η καλύτερη σκηνή ήταν της Σέρσεϊ.

Ο Στάννις έφυγε με περισσότερη αξιοπρέπεια απ' όσο περίμενα να τον σκοτώσουνε. Ο θάνατός του από τη Μπριέν δεν νομίζω ότι είναι κακός, γιατί είναι ένα honorable άτομο.

Αν ήμουν ο Τζέιμι δε θα άφηνα κανένα από τα Sand Snakes ή την Ελλάρια να πλησιάσει στο μισό μέτρο τη Μυρσέλλα, πόσο μάλλον να τη φιλήσει. Είναι απλή λογική. Ο Τζέιμι είναι άλλος ένας από τους χαρακτήρες που η σειρά απέτυχε παταγωδώς.

Η ιστορία της Άρυας στα βιβλία, αν και πολλοί τη θεωρούν βαρετή μου άρεσε πολύ. Στη σειρά και η πλοκή και ο χαρακτήρας - όπως οι περισσότεροι χαρακτήρες πλέον - δε μου προκαλούν ενδιαφέρον ή συμπάθεια.

Με τον Τζον πάγωσα λίγο όταν πέθανε, κυρίως γιατί μοιάζει ότι πεθαίνει μόνιμα. Το ξεπέρασα σύντομα βέβαια, αλλά δεν έχω όρεξη να ασχοληθώ με το θέμα μέχρι να ξαναπιάσω τα βιβλία.

Για τη φετινή σεζόν μπορώ να πω με ασφάλεια πλέον ότι ήταν μέτρια προς κακή, με ελάχιστα καλά σημεία, πολλά κλισέ και πολλές κραυγαλέες σκηνές για λόγους εντυπωσιασμού και μόνο. Με στεναχωρεί πλέον η ιδέα να μάθω τη συνέχεια των βιβλίων από μία τόσο κακογραμμένη σειρά, ενώ μέχρι πριν λίγο καιρό δε με ένοιαζε τόσο.

Έχω γίνει πολύ book preacher τελευταία, αλλά μου είναι αδύνατον να πάρω αυτή τη σεζόν στα σοβαρά.
"Who are you, child?"
"No one."
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy - by no one - 15-06-2015, 11:21 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)