Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy
#77
@Jon's Spearwife
Δε νομίζω ότι το πρόβλημα του Τζον είναι κάποια ενεργοποίηση του αίματος του.
κατά την γνώμη μου ο Τζον σαν γιος του Νεντ Σταρκ μεγάλωσε με τις αρχές της διατήρησης της τιμής κάτι που ποτέ δεν πρόδωσε.
Έχει δώσει εναν ιερό όρκο που αρνήθηκε να σπάσει (αν και το σκέφτηκε)
τόσο όταν έμαθε για την εκτέλεση του πατέρα του, τόσο όταν έμαθε για την δολοφονία του αδερφού του, όσο ακομα και αν δελεάστηκε από τον έρωτα του για την Υγκριτε. 
Αυτός ο όρκος ήταν που τον κράτησε στο Μαυρο Κάστρο και δεν δέχθηκε την προσφορα του Στανις να ανακηρυχθεί διάδοχος του Γουιντερφελ. Ο όρκος αυτός τον δέσμευε μέχρι τον θάνατο του και πλέον έχει ολοκληρωθεί γι αυτό και είμαι βέβαιος πως αυτο δεν ήταν το οριστικό τέλος του Σνοου ειδικά όταν ξέρουμε πως οι Αλλοι έρχονται και πως δεν βρίσκεται καμια άλλη σημαντικη προσωπικότητα σε ολοκληρο τον βορρα που να μπορεί να τους αναχαιτίσει.
Εκτός και αν το σενάριο είναι πρωτα να φτασουν οι Αλλοι μέχρι το Κινγκς Λάντινγκ για να ερθει η Νταινερις να τους αναχαιτίσει και να πάρει τον θρόνο.
Βέβαια κάτι τέτοιο δεν ξέρω τι σημασία θα είχε όταν γνωρίζουμε ότι ο Μπραν που προφανώς θα έχει μεγαλη σημασία για την αποκρουση των αλλων βρίσκεται στις ρίζες ενός γουειργουντ, δεντρων που διασώζονται μονο στον Βορρα...

Reply


Messages In This Thread
Απ: [Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy - by Prousalis - 16-06-2015, 05:54 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)