Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy
#95
Για να συγκρίνουν λιγάκι οι μη αναγνώστες τις δύο σκηνές και να δουν πόσο διαφορετικές είναι, παραθέτω εδώ τη σκηνή από τα βιβλία:

Quote:... μαχαίρι ήθελε να πει. Όταν ο Γουίκ Γουίτλστικ τον έκοψε στο λαιμό, η λέξη έγινε μουγκρητό. Ο Τζον έστριψε μακριά από το μαχαίρι, αρκετά ώστε να του σκίσει μόνο το δέρμα. Με μαχαίρωσε. Όταν έφερε το χέρι στο πλάι του λαιμού του, αίμα κύλησε ανάμεσα στα δάχτυλά του. «Γιατί;»

«Για τη Φρουρά.» Ο Γουίκ του επιτέθηκε ξανά. Αυτή τη φορά ο Τζον έπιασε τον καρπό του και του λύγισε το μπράτσο προς τα πίσω, μέχρι που έριξε το στιλέτο. Ο ψηλόλιγνος οικονόμος οπισθοχώρησε, με τα χέρια σηκωμένα σαν να έλεγε Όχι εγώ, δεν ήμουν εγώ. Άντρες ούρλιαζαν. Ο Τζον έκανε να τραβήξει το Γαμψώνυχο, αλλά τα δάχτυλά του είχαν μουδιάσει και ήταν αδέξια. Για κάποιον λόγο δεν μπορούσε να βγάλει το σπαθί από το θηκάρι του.

Ύστερα ο Μπόουεν Μαρς στεκόταν μπροστά του, με δάκρυα να κυλάνε στα μάγουλά του. «Για τη Φρουρά.» Χτύπησε τον Τζον στην κοιλιά. Όταν τράβηξε το χέρι του, το στιλέτο του έμεινε εκεί όπου το είχε βυθίσει.

Ο Τζον έπεσε στα γόνατα. Βρήκε τη λαβή του στιλέτου και το τράβηξε. Στον παγωμένο νυχτερινό αέρα η πληγή άχνιζε. «Γκόουστ» ψιθύρισε. Πόνος τον κατέκλυσε. Σημαδεύουμε με τη μυτερή άκρη. Όταν το τρίτο στιλέτο τον βρήκε ανάμεσα στις ωμοπλάτες, άφησε ένα μουγκρητό και έπεσε με το πρόσωπο στο χιόνι. Δεν ένιωσε ποτέ το τέταρτο μαχαίρι. Μόνο το κρύο ...
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Σπόιλερς] - Επεισόδιο 10ο - Mother's Mercy - by nirne - 16-06-2015, 09:04 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)