Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Φήμες/Νέα/ Εικασίες για την 6η σεζόν
Αργουινάκι, συμφωνώ μαζί σου για το ποιητικό του πράγματος. Αυτό ήθελα να πω μιλώντας για το "συμβολισμό" του τραυματισμού του, αλλά εσύ το είπες πολύ καλύτερα. Άλλωστε, ο Τζον δεν φορούσε τη γούνα του όταν τον σκότωσαν και δεν νομίζω ότι του τη φόρεσαν μετά για να μην κρυώνει  Tongue .

Θεωρώ ότι οι παραγωγοί-υπεύθυνοι μάρκετινγκ ή όποιοι άλλοι ασχολήθηκαν μ' αυτό, το έκαναν για να μας κάνουν να αναρωτιόμαστε. Η αφίσα δεν ξεκαθαρίζει αν είναι ζωντανός ή νεκρός ο Τζον. Δείχνει όμως ότι δεν τελείωσαν μαζί του. Κι αυτό το κάνουν γιατί από τη μια ξέρουν ότι ο περισσότερος κόσμος που παρακολουθεί τη σειρά τον λατρεύει και θα ενθουσιαστεί που θα τον δει και πάλι κι από την άλλη με σκοπό να εκμεταλλευτούν τις διαρροές (αναγνωστικό κοινό που το έχει σκάσει το παραμύθι της ανάστασης στα Μέσα + διαρροές από τα γυρίσματα)  προς όφελός τους.

[member=2126]Laiono[/member] , έχεις δίκιο, χρησιμοποίησα λάθος λέξη. Ροή δεν είναι αυτό, πραγματικά είναι σαν να έχει βαφτεί με πινέλο. Αυτό που ήθελα να πω ήταν ότι ένα μεταθανάτιο τραύμα δεν ματώνει, δεν βγάζει πολύ αίμα, οπότε δεν θα μπορούσε να λερωθεί έτσι το πρόσωπό του από ένα τραύμα post mortem. Αν δείτε μάλιστα στα δεξιά του αίματος έχει πιτσιλιές, πράγμα που προϋποθέτει πίεση-παλμό ή ότι κάποιος άλλος τον πιτσίλισε (θεέ μου, άργουιν, πραγματικά από εκπομπές τύπου csi και άλλες που καταγίνονται με πραγματικά εγκλήματα του παρελθόντος τα έμαθα αυτά!  Big Grin Big Grin Big Grin)
Αλλά έτσι κι αλλιώς, πιστεύω ότι όλο αυτό είναι "ποιητικό" όπως το χαρακτήρισε η Άργουιν. Όπως ήταν και η αφίσα του Τύριον όπου τον παρουσίαζε μέσα στη βάρκα με τον δράκο από πάνω του να κοιτάζονται "μούρη με μούρη". Αυτό δεν συνέβη ποτέ έτσι στη σειρά. Είδε δράκο ωστόσο...

edit 1: όλο αυτό με τα δάκρυα αίματος σε Τζον και τοίχους μου θύμισε τα γουέιργουντ.......
edit 2: το σχήμα του αίματος στο πρόσωπο του Τζον εμένα μου φέρνει στο μυαλό κάτι άλλο. Είναι όπως όταν έχουμε λερωμένα χέρια και πιάνουμε το πρόσωπό μας. Τα χέρια του Τζον σίγουρα ήταν γεμάτα αίμα πριν πεθάνει μιας και πιθανότατα κάποια στιγμή έπιασε την κοιλιά του.  Ίσως λοιπόν ο Τζον πασαλείφτηκε μετά την ανάστασή του  Tongue .
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Απ: Φήμες / Εικασίες για την 6η σεζόν - by nirne - 24-11-2015, 10:11 AM
: - by nirne - 08-01-2016, 11:50 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 8 Guest(s)