Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
01) Κεφάλαια 01 - 07 [24/08/15 - 31/08/15] - [1ο βιβλίο]
#9
00.Πρόλογος

Καταρχάς παρατηρούμε οτι ακομα και έμπειροι ανιχνευτές σαν τον Γουίλ και τον Γκάρεντ νιώθουν την απόκοσμη  αίσθηση που απέπνεε το δάσος εκείνη τη νύχτα.


Quote:Κάτι έκρυβε το σκοτάδι, κάτι που έκανε τις τρίχες στο σβέρκο του να ορθώνονται.


Quote:Φυσούσε ένας παγωμένος βοριάς, που έκανε τις φυλλωσιές στα δέντρα να σκιρτούν σαν να ήταν πλάσματα ζωντανά.


Quote:Όλη τη μέρα ο Γουίλ είχε την αίσθηση πως κάτι τον παρακολουθούσε,κάτι παγερό, απάνθρωπο και μοχθηρό.




Παρ' όλα αυτά οι δυο ανιχνευτές δεν τολμούν να μιλήσουν για τους φοβους τους στον σερ Γουέιμαρ,καθώς ειναι σίγουροι ότι δεν θα τους δώσει σημασία αλλά θα τους κοροϊδέψει.


Όταν ο σερ Γουέιμαρ διατάζει τον Γουίλ να τον οδηγήσει στο ξέφωτο με τους άγριους, τον Γουίλ τον πιάνει ενας περίεργος φόβος.Μέσα του καταλαβαίνει οτι κάτι περίεργο συμβαίνει, αλλά δεν νιώθει την ανάγκη να μάθει τι.Η περίεργη φύση του θανάτου των αγρίων χειροτερεύει το φόβο του.


Πάντως οντως η περιγραφη της πανοπλιας τους ειναι περιεργη και στα επομενα βιβλια δεν συνανταμε κατι τετοιο.
Ο σερ Γουειμαρ αντεξε για λιγο, έπειτα όμως υπόκυψε στην αστειρευτη ενέργεια του Άλλου.
Εγώ δεν πιστεύω ότι η μαχητική δεξιότητα των Άλλων υπερέχει κατά πολυ την ανθρώπινη, απλώς μου φαίνεται ότι οι Άλλοι σαν όντα έχουν πιο μεγάλη ταχύτητα και σωματική δύναμη.


Επίσης απο το απόσπασμα μαθαίνουμε ότι οι Άλλοι έχουν κάποια γλώσσα επικοινωνίας.


Quote:Ο Άλλος είπε κάτι σε μια γλώσσα που ο Γουίλ δεν καταλάβαινε,η φωνή του έμοιαζε με πάγο που ραγίζει στην επιφάνεια χειμωνιάτικης λίμνης και τα λόγια του ήταν κοροϊδευτικά.


Γενικά σε όλον τον Πρόλογο γίνεται συσχετισμός των Άλλων με το κρύο, τον πάγο και το χειμώνα.


[member=194]nirne[/member]
Εγώ νόμιζα ότι οι άγριοι σκοτώθηκαν από τους Άλλους, ίσως στον ύπνο τους.Βέβαια σκέφτηκα και την πιθανότητα να είχαν πεθάνει πριν από καιρό και όποιο αιμα υπήρχε να είχε ξεραθεί.
Ο ΒΑΣΙΛΙΑΣ ΤΟΥ ΒΟΡΡΑ!
Reply


Messages In This Thread
Απ: 01) Κεφάλαια 01 - 07 [24/08/15 - 30/08/15] - by robb stark of the north - 24-08-2015, 04:58 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)