Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
01) Κεφάλαια 01 - 07 [24/08/15 - 31/08/15] - [1ο βιβλίο]
#25
(27-08-2015, 07:13 AM)atropos link Wrote: Δηλαδή οι απόγονοι ενός μπάσταρδου έχουν δικαίωμα στην κληρονομιά και μάλιστα τέτοιο ώστε να μπορούν να διεκδικήσουν το κάστρο απο τα κανονικά του παιδιά; Αυτο δε το καταλαβαίνω και δε ξέρω αν ειναι τοπικό του βορρά ή γενικότερο.. Εκτός αν φοβόταν ότι ο Νεντ ίσως τον ονομαζε Σταρκ στο μέλλον, αντίστοιχα όπως έκανε ο Ρους Μπόλτον τον Ράμσευ.


Νομίζω ότι εννοεί πως θα υπάρχει πάντα ο κίνδυνος οι απόγονοι του μπάσταρδου να διεκδικήσουν με τα όπλα το δικαίωμά τους στο Γουίντερφελ, όπως έκαναν οι Μπλάκφαϊρ για να κατακτήσουν τον Σιδερένιο Θρόνο. Στην ουσία δηλαδή λέει ότι βάζοντας τον Τζον στη Νυχτερινή Φρουρά και εξασφαλίζοντας ότι θα μείνει άτεκνος, εξασφαλίζει ότι δεν θα αντιμετωπίσουν συγκρούσεις και επαναστάσεις τα παιδιά τους και οι απόγονοι των παιδιών τους. Τουλάχιστον έτσι το αντιλαμβάνομαι εγώ. Και υπάρχει πάντα η περίπτωση κάποιος από τους νόθους να αναγνωριστεί ως Σταρκ, από τον Νεντ είτε από μεταγενέστερο άρχοντα του Γουίντερφελ δεν έχει σημασία, πράγμα που θα ήταν ακόμη χειρότερο.
[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Απ: 01) Κεφάλαια 01 - 07 [24/08/15 - 30/08/15] - [1ο βιβλίο] - by nirne - 27-08-2015, 08:08 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 3 Guest(s)