Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
02) Κεφάλαια 08 - 14 [01/09/15 - 09/09/15] - [1ο βιβλίο]
#4
(02-09-2015, 10:26 PM)robb stark of the north link Wrote: Τύριον 1Βασικά εδω εχουμε το πρώτο κεφάλαιο Τύριον στα βιβλία οπου μας παρουσιαζεται ενας απο τους αγαπημενους ηρωες των αναγνωστων.Καταρχάς φαίνεται η μεγάλη αγάπη του Τύριον για τα βιβλία και τη γνώση, καθώς ο ήρωας εχει περάσει όλη του τη νυχτα χωρις να κοιμηθει στη βιβλιοθήκη του Γουίντερφελ, διαβαζοντας παλιους τομους.

Νομίζω ότι σε αυτό το σημείο ο Μάρτιν μας δείχνει ότι η γνώση είναι το δυνατό χαρτί του Τύριον. Σε μια κοινωνία όπου η φυσική δύναμη είναι απαραίτητο εφόδιο, εκείνος αφοσιώνεται στην ανάγνωση βιβλίων. Η άνεση του είναι τόση που δίνει οδηγίες στον μέιστερ για την συντήρηση των περγαμηνών αλλά μιλάει και για την σημασία τους.

Quote:Φρόντισε να επιστραφούν τα βιβλία στα ράφια τους. Πρόσεχε το χειρογραφο, η βαλυριανή περγαμηνή είναι πολύ ξερή. Η
Μηχανική του Πολέμου του Έυρμιντον είναι σπάνιο έργο και το δικό
σας αντίγραφο είναι το μοναδικό ολοκληρωμένο που έχω δει.

Τόσο ο Τζόφρυ όσο και ο Σάντορ εμφανίζονται απόλυτα αντιπαθητικοί και κυνικοί ενώ χαρακτηριστική είναι η στάση του Σάντορ όταν ο Τύριον χλευάζει τον Τζόφρυ.
Quote:«Μια φωνή από το πουθενά» είπε ο Σάντορ. Κοίταξε εδώ κι εκείμέσα από την περικεφαλαία του. «Αερικά!»Ο πρίγκιπας γέλασε, όπως γελούσε πάντοτε όταν ο σωματοφύλακάςτου έκανε αυτό το αστείο. Ο Τύριον το είχε συνηθίσει πια.

Όπως φαίνεται η σχέση Τύριον, Τζόφρυ και Σάντορ είναι δύσκολη.Το ερώτημα είναι εαν ο Σάντορ θα χλεύαζε τον Τύριον εαν ήταν παρών ο Τζέιμυ ή εαν ο Τύριον θα βάραγε τον Τζόφρυ εαν ήταν παρούσα η Σέρσει.Η επόμενη σκηνή δείχνει τους Λάννιστερ να παίρνουν πρωινό.Η απουσία του Τζόφρυ, δείχνει ότι είναι μεγάλος πια για να περνάει τον χρόνο του με τα μικρά και η απουσία του Ρόμπερτ δείχνει ότι προτιμάει να είναι με τους Σταρκ.

Quote:«'Εχει μεγάλη καρδιά ο Ρόμπερτ μας» είπε ο Τζέιμι με ένα βαριεστημένο
χαμόγελο. Πολύ λίγα πράγματα έπαιρνε στα σοβαρά ο Τζέιμι.
Ο Τύριον το ήξερε αυτό και το συγχωρούσε. Καθ' όλη τη διάρκεια
των φρικτών παιδικών του χρόνων, μονάχα ο Τζέιμι τον αντιμετώπιζε
με ελάχιστη έστω στοργή και σεβασμό και γι' αυτό ο Τύριον ήταν
πρόθυμος να του συγχωρήσει σχεδόν τα πάντα.

Όσο συμπαθής είναι ο Τύριον τόσο αντιπαθής είναι ο Τζέιμυ, ο οποίος με την σειρά του, ειρωνεύεται τον Ρόμπερτ.
Η ειρωνεία, η αλαζονεία και η απάθεια φαίνεται να είναι χαρακτηριστικά του Οίκου. Όπως και η αγάπη. Είδαμε ήδη μέχρι που μπορεί
να φτάσει ο Τζέιμυ για την αγάπη για την Σέρσει. Το ότι ο Τύριον τον ευγνωμονεί για την αγάπη που του έχει δείξει είναι το μοναδικό θετικό στοιχείο του Τζέιμυ. Βλέπουμε πόσο απελπισμένος είναι ο Τύριον για αποδοχή και σεβασμό.
Συμφωνώ απόλυτα για την ομοιότητα με τον Θήον.
Το χιούμορ και η αλαζονεία τους είναι η αντίδραση τους στην κατάσταση τους.
Όπως ο Θήον είναι αιχμάλωτος των Σταρκ, έτσι και ο Τζέιμυ περιστοιχίζεται από τους εχθρούς του.



Quote:Ο Τύριον στράφηκε
προς τ' αδέλφια του. Δίδυμοι, άντρας και γυναίκα. Τούτο το πρωινό
έμοιαζαν ακόμα περισσότερο μεταξύ τους. Και οι δυο είχαν διαλέξει
σκουροπράσινη φορεσιά, που ταίριαζε με τα μάτια τους. Οι ξανθοί
τους βόστρυχοι ήταν ατημέλητοι, όπως πρόσταζε η μόδα, και χρυσά
κοσμήματα στόλιζαν τους καρπούς, τα δάχτυλα και το λαιμό τους.
Ο Τύριον αναρωτήθηκε πώς θα ήταν να έχει δίδυμο αδέλφι και
αποφάσισε πως προτιμούσε να μην ξέρει. Ήταν αρκετό που κάθε
πρωί ήταν αναγκασμένος να αντικρίζει τον εαυτό του στον καθρέφτη.
Η σκέψη ενός ακόμη ανθρώπου όμοιου με εκείνον ήταν δυσβάσταχτη

Ο Τύριον είναι ολοφάνερο ότι νιώθει ξένος ακόμα και ανάμεσα στους συγγενείς του, μου προκάλεσε εντύπωση το ότι δεν μισεί ή ζηλεύει τον Τζέιμυ που είναι τόσο τέλειος.
Η ομοιότητα και η τελειότητα των διδυμών κάνει τον Τύριον να νιώθεο όλο και πιο άβολα.
[size=1em]Η Μυρσέλλα και ο Τόμμεν φαίνονται να μοιράζονται την ανησυχία του Ρόμπερτ για την ζωή του Μπραν και η αθωότητα τους κάνει ακόμα  πιο απεχθείς τον Τζέιμυ και την Σέρσει.[/size]



Quote:«Εγώ να μείνω χωρίς γυναίκα; Οι πόρνες από το
Ντορν ως το Κάστερλυ Ροκ θα 'βγαιναν στη ζητιανιά.

Και εδώ μαθαίνουμε την δεύτερη αγαπημένη συνήθεια του Τύριον.
Δεδομένης της εμφάνισης του, της χαμηλής αυτοεκτίμησης του και της περιουσίας του δεν προκαλεί έκπληξη. Όμως έρχεται σε αντίθεση τόσο με το ιδανικό ζευγάρι Νεντ-Κατ, όσο και με το παράνομο Τζέιμυ-Σέρσει. Κατά κάποιο τρόπο είναι ένας παρίας, όπως και ο Τζον Σνόου.

Quote:«Ελπίζω πάντως να ξυπνήσει
το αγόρι. Είμαι περίεργος ν' ακούσω τι έχει να πει.»
Το χαμόγελο του Τζέιμι έσβησε μέσα σε μια στιγμή. «Τύριον, καλέ
μου αδελφέ» είπε με ύφος σκοτεινό «υπάρχουν φορές που με κάνεις
να αναρωτιέμαι με τίνος το μέρος είσαι.»
Ο Τύριον ήταν μπουκωμένος ψάρι και ψωμί. Ρούφηξε μια γερή
γουλιά μαύρη μπίρα για να καταπιεί και χαμογέλασε άγρια στον
Τζέιμι. «Τζέιμι, καλέ μου αδελφέ» είπε «Μου ματώνεις την καρδιά.
Ξέρεις πόσο πολύ αγαπώ την οικογένειά μου.»

Η ισορροπία μεταξύ τους φαίνεται ευαίσθητη. Ο Τύριον παρουσιάζεται
ως αρκετά οξυδερκής ώστε να υποψιαστεί ότι η Σέρσει και ο Τζέιμυ είχαν κάποια ανάμειξη στην πτώση του Μπραν. Από την άλλη η Σέρσει απεχθάνεται τον μικρό αδερφό της ενώ η σχέση με τον Τζέιμυ είναι πιο περίπλοκη. Η τελευταία φράση του Τύριον ακούγεται πιο πολύ σαν απειλή παρά σαν ειρωνικό σχόλιο.
Ασφαλώς η μεγάλη ειρωνεία είναι οτι ο Τύριον άθελα του είπε κάτι παρόμοιο με αυτό που είπε ο Τζέιμυ
όταν έριξε τον Μπραν.


Για πρώτο κεφάλαιο ήταν καθαρά εισαγωγικό στην ψυχοσύνθεση των Λάννιστερ αλλά σημασία έχει ότιαναφέρεται η δολοφονία του Μπράντον Σταρκ από τον Αίρυς Ταργκάρυεν. Προηγουμένως είχε αναφερθεί[size=1em]στο γεγονός ο Νεντ, αλλά τώρα το αναφέρει ο Τζέιμυ.[/size]

edit: διορθώθηκε ο κώδικας - mod
He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply


Messages In This Thread
Απ: 02) Κεφάλαια 08 - 14 [31/08/15 - 06/09/15] - [1ο βιβλίο] - by Σιέρα - 08-09-2015, 07:43 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)