Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς)
#71
Επεισόδιο τρίτο! Οι D$D κέντησαν πάλι!
Ας τα πάρουμε όμως με τη σειρά:

-Δεν μου άρεσε καθόλου μα καθόλου ο τρόπος που ο Νεντ σκότωσε τον Σερ Άρθουρ. Το μίσος και η μανία που έβγαλε για έναν αντίπαλο που ήδη είχε ηττηθεί και μάλιστα με ύπουλο τρόπο! Δεν ήταν ο Νεντ που ξέρω αυτός!

-Η Κουρούνα με τα Τρία Μάτια 1000 χρόνων.... Δεν είναι το Ματωμένο Κοράκι κατά τη σειρά ή μήπως είναι αλλά το έκαναν χιλίων χρόνων για εντυπωσιασμό;

-Μηρήν.
Η σκλάβα αγωνίζεται για την διατήρηση της ιστορίας και του πολιτισμού των δουλεμπόρων! Και το χειρότερο, ο Βάρυς το αποδέχεται ως λογικό. Έλεος!

Τι εύκολα που ανακάλυψαν την πόρνη που συνωμοτούσε! Και βέβαια δεν μας είπαν καν πώς! Αλλά τώρα που είναι ο Τύριον εκεί, δεν θα έπρεπε να αναρωτιόμαστε! Η παρουσία του τζίνιους στο Μηρήν τα λύνει όλα από μόνη της ως διά μαγείας!

Οι σαχλαμαρίστικες φλυαρίες του Τύριον καλύπτουν υπερβολικά πολύ τηλεοπτικό χρόνο για ακόμη μια φορά. Όχι άλλο κάρβουνο. Πλιιιιιζ!

Τι διάολο γλώσσα δηλαδή ισχυρίζεται η Μισάντεϊ ότι μιλάνε οι Αφέντες του Ασταπόρ, του Γιουνκάι και του Βολάντις; Αφού η ίδια πριν είπε ότι δεν μπορούν να τους πολεμήσουν. Ο Τύριον - φυσικά! - αμέσως κατάλαβε και μοιάζει να συμφώνησε αλλά είπε κι ότι μπορεί να τους πολεμήσουν. Τα πουλάκια του Βάρυς λοιπόν θα μεταφέρουν το μυστηριώδες μήνυμα που οι πανέξυπνοι χαρακτήρες μας κατάλαβαν χωρίς πολλά πολλά ποιο είναι αλλά εγώ αδυνατώ.

-Μιλώντας για τα πουλάκια του Βάρυς.... τα ανέλαβε ο Κουάιμπερν;;;;;;;; Από πού κι ως πού; Και πώς απέκτησε πρόσβαση σε όλα; Στο παλάτι κατοικοέδρευαν και τα πήρε υπό την προστασία του; Wtf? Και πώς τα χειραγωγεί λέτε;;;; Δίνοντάς τους γλυκά!!!! Τζίνιους!!!!

Η βασιλομήτωρ και ο Άρχοντας Διοικητής της Βασιλικής Φρουράς δεν μπορούν φυσικά να καλέσουν τον Κουάιμπερν για να του μιλήσουν, αλλά πρέπει να κατέβουν αυτοπροσώπως, μαζί και ο τεράστιος σωματοφύλακάς τους, στο μπουντρούμι του. I just can't!!!!!

Η σκηνή στο Μικρό Συμβούλιο: Όχι, δεν μπορείς να με διώξεις. Όχι, μπορώ. Όχι, εγώ θα κάτσω με το ζόρι. Όχι, εσύ θα φύγεις. Όχι, εγώ θα φύγω.
Λες και παρακολουθούσα σκηνή με μικρά παιδιά. Το να προσπαθούν να μιμηθούν παρόμοιες σκηνές από προηγούμενες σεζόν που ήταν στηριγμένες στα βιβλία και στους πραγματικούς χαρακτήρες του Μάρτιν, δεν φαίνεται να τελεσφορεί! Και πώς θα μπορούσε άλλωστε;

- Ο Τόμμεν στον Υψηλό Σπουργίτη. Βαριέμαιιιιιιι. Μια σκηνή με πολύ μπλαμπλά και λίγη ουσία ως συνήθως.

-Άρυα. Ξύλο, ξύλο, ξύλο. Το ξύλο βγήκε από τον παράδεισο τελικά, καλά λένε. Με τόσο ξύλο, ξέρασε το γάλα της μάνας της κι έγινε πραγματικά Καμία. Το σάπισμα έχει τρελά αποτελέσματα και δημιουργεί τους ικανότερους δολοφόνους του Γουέστερος! Κρίμα που κανείς άλλος στο Γουέστερος δεν έχει ανακαλύψει αυτή τη μέθοδο ακόμη. Κάθε οίκος θα είχε και μια οργάνωση από Απρόσωπους... Είπατε κάτι;;;;

-So! ΚΑΙ ο Άμπερ λοιπόν θα σκότωνε τον πατέρα του αν δεν προλάβαινε να πεθάνει από μόνος του! Α, η συγγενοκτονία είναι πολύ δημοφιλής, διαδεδομένη και απόλυτα αποδεκτή στο Γουέστερος. Φυσικά. Σ' ένα σύστημα που στηρίζεται στην κληρονομική διαδοχή, πώς θα μπορούσε να μην είναι; Κάθε άρχοντας θα ήταν απόλυτα όκεϊ γνωρίζοντας ότι ο γιος του τον περιμένει μ' ένα μαχαίρι στη γωνία για να του πάρει τη θέση. Υποθέτω ότι δεν θα είχε πρόβλημα και ο φίλτατος Άμπερ που λέει με τέτοια άνεση ότι θα σκότωνε τον πατέρα του, αν και ο γιος του δρούσε με τον ίδιο τρόπο.
Well, D$D, έχετε χάσει την αίσθηση του τόπου και του χρόνου προκειμένου να σας βγουν τα σενάρια και να ικανοποιήσετε το φιλοθεάμον κοινό του 21ου αιώνα.

[Image: tumblr_o93djqxP231rg4myfo1_500.gif]
Reply


Messages In This Thread
Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - by nirne - 09-05-2016, 07:05 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)