Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς)
#82
Με συγχωρείτε που διακόπτω, αλλά θέλω να γκρινιάξω:


Είμαι ο μόνος που ενοχλήθηκε από την εικόνα ενός απαγχονισμένου παιδιού; Προσπαθώ να μην επηρεάζομαι ούτε από την επαγγελματική μου ιδότητα ως νομικός, οπότε είναι ανήκουστη η θανάτωση ανηλίκου με την πιθανή εξαίρεση του ... ISIS, ούτε την οικογενειακή μου κατάσταση ως πατέρας. Δεν αποτελεί δικαιολογία ότι βρισκόμαστε σε έναν φανταστικό κόσμο: άμα πάει έτσι, να μην διαμαρτύρονται όσοι (δικαίως - δικαιότατα) διαμαρτύρονται για τον φαλλοκρατισμό και τον σεξισμό που διαπνέει αρκετές φορές το σενάριο της σειράς, κάτι τελείως ανοίκειο ως προς τον συγγραφέα και το έργο του. Η κακομεταχείριση των αδυνάτων αποτελεί σύμπτωμα βαρβαρότητας και παραφροσύνης στον κόσμο του GRRM όπως λ.χ. η σφαγή των νόθων βρεφών από τον Τζόφρυ, για να μην συζητήσουμε για τον Theon... Ακόμη και στην προηγούμενη σαιζόν, στο "Hardhome", μία από τις ηρωίδες χάνει την ζωή της διότι έρχεται αντιμέτωπη με παιδιά που έχουν μετατραπεί σε wights. ΟΚ, οι Dumb and Dumber επιδίδονται σε ένα όργιο shock tactics εις βάρος των τηλεθεατών. Εδώ όμως δεν μιλάμε για shock tactics, εδώ μιλάμε για πορνογραφία φρίκης που εμφανίζεται όμως ως ... δίκαιη τιμωρία των συνομωτών, από το πουθενά και χωρίς να υπάρχει οποιοσδήποτε αποχρών λόγος για την εξέλιξη της ιστορίας, κι όχι δείγμα λ.χ. της αλλοίωσης του χαρακτήρα του (αναστηθέντος/αναγεννηθέντος/whatever) Jon, που αφού σκότωσε το παιδί μέσα του, μετά αρχίζει να σφάζει και τα παιδιά γύρω του. Σε τί διαφέρει τελικά ο Jon Snow/Azor Ahai από τον Ramsey Bolton; Αποτελεί ποιοτική διαφορά ότι ο δεύτερος σκοτώνει παιδιά από ιδιοτέλεια ενώ ο πρώτος απονέμοντας δικαιοσύνη; Τί είδους δικαιοσύνη εκτελεί παιδιά;
Reply


Messages In This Thread
Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - by Dragonlord - 10-05-2016, 02:31 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)