Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς)
Εδώ  θα γκρινιάξω  για τον συγγραφέα. 'Δεν ξέρω από συγγραφή,  ξέρω όμως ότι δεν είναι εύκολο  κα θέλει πριν κάνεις κάτι,  να ερευνήσεις  ,  να ...    Ο Μάρτιν δεν έχει να ερευνήσει τίποτα ή δεν έμεινε τίποτα να ερευνήσει  παρά να είναι "ενήμερος"  με τα προηγούμεν'α του βιβλία  για να μην κάνει ατόπημα. 
Ξέρω απ' τον εαυτό μου , αλλα και όλοι λίγο πολύ το ίδιο είμαστε,  ότι άν ξεκινήσω κάτι και αφοσιωθώ,  δε σηκώνω κεφάλι  μέχρι...
Ένα άλλο: ο Μάρτιν λίγο πολύ έχει κάνει προσχέδιο και λογικά τα έχει στο μυαλό του  και μένει να τα "τακτοποιήσει"  και να τα μεταφέρει στο χαρτί.  Τι γίνεται; Πιστεύω ότι πάρα πολλοί τον πιέζουν,  όχι να σταματήσει  αλλά να συνεχίσει και να τελειώσει  -εκτός κι αν ο Εκδοτικός του Οίκος του 'χει βάλει φρένο  για δικούς του λογους,  προφανώς οικονομικούς -  και τι κάνει; ακριβώς το αντίθετο.
Δεν του 'ρχεται;  έχει στερέψει; έχει πέσει σε αντιφάσεις;  φοβάται ότι  αν πχ  "σκοτώσει " τον Τζον  θα απειληθεί η ζωή του;  τι συμβαίνει;  Πώς ένας σεναριογράφος γράφει,  βέβαια γράφει  ίσως βιαστικά  στιλ "φαστ φουντ"  όπως είπα αλλού,  αλλά γράφει.
Πώς γίνεται λοιπόν, να τον προσπερνούν οι σεναριογράφοι,  σκηνοθέτες ,  σκηνικά, κουστούμια,  τοποθεσίες γυρισμάτων  και , και ;
Πιστεύω οτι είναι δυο διαφορετικοί λόγοι :
Ο πρώτος αυτός του στρες,  που τον έχει κομπλάρει  κι ειδικά  με την παγκόσμια δημοσιότητα και τρέλα που έχει πάρει το δημιουργημά του (υπάρχει περίπτωση  να μην είναι δημιούργημά του - σκέψη ακραία της στιγμής -  ; πχ να 'ναι της γυναίκας του ή κάποιου θείου του  κι αυτός να τα συγγράφει  )  κι  ο δεύτερος αυτός του σκόπιμου "φρένου" ,  ειδικά τώρα που η σειρά προσπέρασε  να έχει την εντολή  να καθυστερήσει.

Θα 'θελα  με έναν μαγικό τρόπο  να μάθαινα  για  μια μέρα  του Μάρτιν  και κυρίως το "πώς"  για το μέσα του * .

* αυτό το τελευταίο κολλάει σε ένα τόπικ  με θέμα , στο περίπου,  "τι θα ρωτούσατε τον Μάρτιν"
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - by SANDOR CLEGANE - 29-05-2016, 08:31 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)