Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς)
Για πρώτη φορά δεν θα σχολιάσω το επεισόδιο στο κανονικό θρεντ.
Μου είναι φοβερά δύσκολο να βρω κάτι θετικό για το προχθεσινό επεισόδιο.


Νομίζω ότι φάνηκε επιτέλους η παθογένεια της σειράς.


Χαράμισαν τους προηγούμενους κύκλους σε σαχλαμάρες δίχως ουσία και τώρα προσπαθούν με πασαλείμματα να καλύψουν την πλοκή.

  • Η εξέλιξη των χαρακτήρων δεν έχει καμία μα καμία συνοχή. Η Σάνσα τί ρόλο βαράει ακριβώς? Για ποιo λόγο είναι ενάντια στον Ντέιβος και τον Τζον? Και τι ζόρι τραβάει με τον Στάννις, ο οποίος προσπάθησε να την σώσει? Και ξαφνικά ζητάει την βοήθεια του ΜΔ ή του ξαδέρφου της?
  • Η Σάνσα είναι Σταρκ, όσο η Σέρσεϊ είναι Λάννιστερ, η Μάργκαιρυ Ταϊρέλ και η Κάτλυν Τάλλυ. Ο Τζον γύρισε από τον Άλλο Κόσμο, είναι ο μοναδικός άρρεν απόγονος του Νεντ που είναι ελεύθερος, έχει αποδεδειγμένα ηγετικές ικανότητες αλλά για κάποιο λόγο, οι άρχοντες του Βορρά πρέπει να πειστούν ώστε να στηρίξουν τα παιδιά του Νεντ, ενάντια στον Μπάσταρδο του Μπόλτον, ο οποίος σκότωσε τον πατέρα του.
  • Σε καμία περίπτωση δεν θεωρώ ότι οι Βόρειοι είναι ηθικά ανώτεροι και ο Ρομπ Σταρκ έκανε άπειρα λάθη, αλλά να αρνούνται οι Βόρειοι να στηρίξουν τους Σταρκ, επειδή είναι τσαντισμένοι που ο Ρομπ τα έκανε μαντάρα και να μην θέλουν να εκδικηθούν τους Μπόλτον για τον ΚΓ είναι ακατανόητο. Το όλο νόημα στα βιβλία είναι ότι οι Βόρειοι θέλουν να εκδικηθούν για τον ΚΓ τους Μπόλτον. Για αυτό στηρίζουν τον Στάννις. Για αυτό είναι ικανοί να στηρίξουν ένα μπάσταρδο ή την κόρη του Νεντ, για την εκδίκηση. Οι υπέροχοι μονόλογοι του Ντέιβος έχουν γίνει στην σειρά ένδειξη ανικανότητας των Σταρκ να υπενθυμίσουν στους υποτελείς τους το καθήκον τους.
  • Λυάννα Μόρμοντ. Οκ, ποιά είναι? ποιά είναι η μάνα της? ο πατέρας της?Στα βιβλία οι αδερφές της και η μητέρα της έχουν σημαντικό ρόλο για δευτερεύοντες χαρακτήρες. Στην σειρά βλέπουμε μόνο την μάνα της και την ξεχνάμε αμέσως. Είναι απλά μια κομπάρσα. Για ποιό λόγο η Μόρμοντ δεν είχε πιο έντονη παρουσία? Για ποιό λόγο ούτε ο Τζόρα ούτε ο πατέρας του δεν την αναφέρουν? Δεν θα ήταν καλύτερα να είχε δοθεί λιγουλάκι περισσότερος χρόνος στην Μόρμοντ? Δεν νομίζω ότι την βλέπουμε να πεθαίνει. Αλλά οκ, ο τηλεοπτικός χρόνος είναι πολύτιμος. Αντί να μάθουμε περισσότερα για τις Μόρμοντ ήταν αναγκαίο να δούμε την Ρος να γδύνεται.
  • Η σκηνή με την Άρυα ήταν απλά γελοία. Ο τρόπος με τον οποίο ξαφνικά αλλάζει γνώμη είναι εξίσου πιστευτός και ικανοποιητικός με την Σάνσα να δολοπλοκεί. Δεν νομίζω ότι θα πεθάνει η Άρυα. Δεν είμαι τόσο τυχερή... (shake)
  • Αφόρητα μπαναλ είναι το να σκοτώνουν διαρκώς χαρακτήρες. Με τον Μέριμπαλντ το παράκαναν. Εισάγουν ένα χαρακτήρα που έχει ένα συγκινητικό μονόλογο στα βιβλία και τον σκοτώνουν αμέσως! Και εγώ που περίμενα τον Μεριμπαλντ να παντρέψει τον Σάντορ  με την Σάνσα?
  • Αντιπαθώ τους Ταϊρέλ και αντιπαθώ την Ντόρμερ ως ηθοποιό. Για ποιό λόγο η Μάργκαιρυ είναι ακόμα αιχμάλωτη? Στα βιβλία δεν είναι καθόλου μα καθόλου έτσι.
  • Ίσως στο επόμενο επεισόδιο να φανεί ο Τζέιμυ. Εξακολουθώ να βρίσκω εκνευριστική την αιτία παρουσίας του Μελανίχθυ στο κάστρο.
  • Ποιά η λογική της Γιάρα και του Θήον να πάνε στο Βολάντις και να μπεκροπίνουν ενώ είναι φυγάδες? Γιατί να μην πάνε κατευθείαν στην Νταινέρυς? Γιατί η Γιάρα είναι η θηλυκή εκδοχή του Ρόμπερτ Μπαράθηον και γιατί υποχρεώνει τον αδερφό της να κάνει πράγματα που δεν θέλει?
Όσες σκηνές βλεπόντουσαν θύμιζαν τα βιβλία, οι άλλες ήταν απλά απαράδεκτες.[size=78%] [/size]






He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply


Messages In This Thread
Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - by Σιέρα - 07-06-2016, 09:18 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)