Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς)
Έγραψε ,  πολύ σωστά,  η [member=157]Σιέρα[/member]  για Λυάνα Μόρμοντ  ,  το ίδιο κι ο [member=2820]odykal[/member] για Σέπτον Μέριμπαλντ, όπως κι εγώ για το μικρό "πέρασμά" του,  αλλά ήθελα να πω για Τζέιμι.
Όπως διάβασα και διαβάζω  πολύ απογοητευτήκαμε γι' αυτόν  (κι εγώ)  ,  αλλά θα μιλήσω για τις τελευταίες σκηνές με Μελανιχθύ ( το "Blackfish" , δε μ' αρέσει ) .
Πριν φτάσουμε στο τελικό ξενέρωμά του  ( μας )  θα έπρεπε λίγο ...  να υπήρχε το "υπόβαθρο" .  Στα βιβλία  τα είχαμε όλα αυτά  και η απάντηση και περιφρόνηση  του Μελανιχθύ  ήταν για μας τελείως λογική (όπως και τώρα)  αλλά στο επεισόδιο  το να (ξανα)πέσει ο Τζέιμι μας ξένισε και απογοήτευσε.  Δε θα μας απογοήτευε  αν τουλάχιστον  έδειχναν  μερικές σκηνές περισσότερες με τον Τζέιμι,  πχ με τον Ίλυν Πέυν (σειρά με Μπρον ) στις μεταξύ τους μονομαχίες ή τις σκέψεις του "φωναχτά"  με διάφορυς διαλόγους  αλλα επιτέλους  μακριά  απ' τη Σέρσεΐ !!
Για τον Τζέιμι  των βιβλίων  δεν ήταν  πλέον "ένα κρύο ντους "  αλλά  " ακόμη ένα κρύο ντους "  και πιο πολύ πάλευε με τον εαυτό του ,  με τον καλό εαυτό του,  ώστε να αποδείξει  έμπρακτα  -  πρώτα στον εαυτό του -  ότι δεν είναι ο "kingslayer" όπως τον ξέρουν όλοι.  Αν  κυριαρχούσε το  "κακό" μέσα του  θα είχε μια  από τις πολλές ευκαιρίες να το δείξει,  είτε ως ο (σχεδόν) απόλυτος άρχοντας (ή θα το έπαιζε) είτε ως πολέμαρχος  είτε μονομάχος  (με ενεργή βοήθεια απ' τους υπασπιστές του,  όπως πχ στον τηλεοπτικό  τραυματισμό του Νεντ - στα βιβλία ήταν αλλιώς) .
Με άλλα λόγια,  εκτός του Μικροδάχτυλου  που τον "ακύρωσαν" εντελώς  ξαφνικά  και προσπαθούν να μπαλώσουν,  τον χαρακτήρα του Τζέιμι ηθελημένα (Wink  τον έχουν στο ναδίρ * (πχ δολοφονία του ξαδέλφου του με κοτρώνα όταν ήταν αιχμάλωτος ) με μικρές αναλαμπές.
Δε λέω πως δεν είναι αμαρτωλός κι ότι δεν  έχει αμαρτωλό παρελθόν,  αλλά ένα τέτοιο  άτομο-χαρακτήρα  δεν τον αναλώνεις (οι DD )  σε καταστάσεις  να παίζει και να περνά απλώς η ώρα  ( ο θάνατος της Μυρσέλα  με παρουσία του Τζέιμι  ήταν  τηλεοπτική εκδοχή  και τι μάθαμε ή έμαθε  {ο Τζέιμι} ; ότι το ήξερε η κόρη του ,  ίσως επικροτούσε,  θρήνος στο θάνατο της  και μετά ...  Άρα μια  αρλούμπα κακόγουστη  κατά τη γνώμη μου ) ...
Και σκεφτείτε ,  όπως έγραψε κι η Σιέρα,  πόσες  Ρόουζες  είδαμε  και διάφορυς άλλους συντρόφους είτε "ετερο" είτε "ομο"  ,  για ποιο λόγο,  να εμπεδώσουμε;;;

Ας τον "κάνω" , τον Τζέιμι,  μια άσπρη φιγούρα :

[Image: dffff47d92ff40a9ae844666f04465ab.png]


τροπ/ση :  *  συμπέρασμά μου
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - by SANDOR CLEGANE - 07-06-2016, 12:14 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)