Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς)

(14-06-2016, 08:40 AM)Σιέρα link Wrote: Ενοχλήθηκε κανείς άλλος που ο Τζέιμυ είναι τόσο θλιβερά άβουλος και άγεται και φέρεται είτε από την Σέρσεϊ είτε από την Μπριέν?


Στα βιβλία η σχέση του με την Μπριέν τον βοηθά να απεξαρτηθεί από την Σέρσεϊ αλλά εκείνος αποφασίζει για τον εαυτό του.


Στην σειρά είναι απλά φερέφωνο...

Ενοχλήθηκα κι εγώ [member=157]Σιέρα[/member] αν έχει κάποια σημασία. Ο Τζέιμι μου ήταν από την αρχή αντιπαθής κυρίως γι' αυτά που εκπροσωπούσε (γόνος καλής οικογένειας, όλα στη ζωή του εύκολα, καμία επαφή με την πραγματική ζωή, αλαζονεία κλπ, κλπ. ) αλλά και για τις επιλογές του. Σταδιακά ωστόσο και διαβάζοντας στα βιβλία την εξέλιξή του χαρακτήρα του μου κίνησε το ενδιαφέρον. Μου άρεσε το ότι πέρασε μια δοκιμασία και μέσα από αυτή φάνηκε να ωριμάζει και να εξελίσσεται. Δυστυχώς στη σειρά εκεί που πας να δεις την εξέλιξη εκεί τη χάνεις...Ο χαρακτήρας έχει γίνει ίσωμα και για όποιον έχει διαβάσει τα βιβλία και άρα έχει συγκεκριμένες προσδοκίες, αυτό είναι πολύ απογοητευτικό. Τέλως πάντων...απόψεις είναι αυτές. Για όσους δεν έχουν διαβάσει τα βιβλία τα πράγματα είναι πολύ πιο απλά γιατί δεν έχουν κάτι να συγκρίνουν.

(14-06-2016, 08:40 AM)Σιέρα link Wrote: [quote author=Fixxxer link=topic=10661.msg20935#msg20935 date=1465850206]
Επειδη μολις ειδα το επεισοδιο...
Μπας και μας δειχνει τον Σκυλο να κατουραει στο ποταμι για να παρατηρησουμε κατι στο ποταμι...
Μας προίδεαζει για κατι?


Είναι συμβολισμός.
Ο Σάντορ είναι στρατιώτης των Λάννιστερ.
Τα ποτάμια είναι σύμβολο των Παραποτάμιων Περιοχών.
Η πράξη του είναι συμβολική.
Ο πόλεμος και οι Λάννιστερ μετέτρεψαν την περιοχή σε τεράστιο αποχωρητήριο.
Μόνο έτσι ο θεατής μπορεί να καταλάβει το πόσο κυνικός είναι ο Σκύλος.

[/quote]

Κυρία μου, εδώ γράψατε!!! (bow) (bow) (bow) Εσείς και ο Μπακογιαννόπουλος τέτοια ανάλυση... (rofl)
Fear cuts deeper than swords
Reply


Messages In This Thread
Απ: Εδώ Γκρινιάζουμε Ελεύθερα! (πιθανά σπόιλερς) - by Sword of the morning - 14-06-2016, 09:03 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)