Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter
#7
Μέτριο επεισόδιο επειδή είχε άνισες σκηνές.
Κάποιες ήταν εξαιρετικά καλογυρισμένες και καλοπαιγμένες ενώ άλλες μέτριες.


Τα σημεία που μου άρεσαν ήταν:

  • Η σκηνή στο σεπτ. Όλη. Από την αρχή ως το τέλος. Ειδικά το πλάνο του ΥΣ με φόντο τους Ταϊρέλ, η αυθεντική εμμονή του Λάνσελ και το όλο τρόμο βλέμμα του όταν καταλαβαίνει το σχέδιο της Σέρσεϊ, το βλέμμα συμπόνοιας και αγανάκτησης του Μέης Ταϊρέλ όταν τα σπουργίτια χαράζανε το κούτελο του Λόρας, ο υποβιβασμός του Λόρας, η Μάργκαιρυ όταν συνειδητοποιεί ότι κάτι τρέχει αφού Τόμμεν και Σέρσεϊ παραμένουν απόντες, τα πουλάκια να τρέχουν και να μαχαιρώνουν, το βασανιστήριο της Ουνέλλα, η στιγμή όπου ο Γκρέγκορ εμποδίζει τον Τόμμεν να παέι στο σεπτ, ο Τόμμεν βγάζει το στέμμα και πέφτει από το παράθυρο, ήταν συνταρακτικά.
  • Μου άρεσαν πάρα πολύ τα φορέματα της Ντάνυ!
  • Η άφιξη του Σαμ και της Γκίλλυ στην Ακρόπολη και η βιβλιοθήκη! Επιτέλους λίγος πολιτισμός και κουλτούρα ύστερα από τόσες μάχες και σφαγές.
  • Η ερμηνεία της Van Houten στην σκηνή με τον Τζόν και τον Ντάβος ήταν συγκινητική. Φαινόταν πραγματικά μεταμελημένη για όσα έκανε. Αναρωτιέμαι εαν ο Ντάβος το μετανιώσει που την έδιωξε.
  • Η Σάνσα κάτω από το δέντρο, ήταν μια πολύ όμορφη σκηνή και κατά κάποιο τρόπο επανάληψη αυτής της σκηνής από τον 1ο κύκλο. Μου άρεσε που είπε η Σάνσα ότι μοναχά ένας ηλίθιος θα εμπιστευόταν τον ΜΔ.
    Show Content
    Αναρωτιέμαι εαν υπάρχει κάποιος συσχετισμός και έχουμε Σάνσα στον ρόλο του Νεντ και ΜΔ στον ρόλο της Κάτλυν.
  • Η περίφημη σκηνή στον ΠΤΧ να πω την αλήθεια ούτε κρύο ούτε ζέστη. Μου άρεσε όμως η εναλλαγή Τζον μωρό με Τζον ενήλικα.


Ορισμένες παρατηρήσεις:
Πέρα από την σκηνή με το δέντρο έχουμε και άλλες επαναλήψεις:





  • O Tύριον γίνεται για δεύτερη φορά Χέρι. Ένας Ταργκάρυεν για δεύτερη φορά αναθέτει το χρίσμα σε έναν Λάννιστερ.
  • Ο Νεντ κρατάει το νεογέννητο στην αγκαλιά του ενώ αυτό ανοίγει τα ματάκια του και βλέπουμε να έχουν σκούρο χρώμα. Ακριβώς το αντίθετο από αυτή την σκηνή.
    Show Content
  • Ένας Βόρειος ανακυρήσσει ανεξαρτησία αναγνωρίζοντας ένα γιό του Νεντ Σταρκ ως ΒΣΒ.
  • Η Άρυα έσφαξε τον Γουόλντερ όπως ακριβώς έσφαξε η μητέρα της την γυναίκα του και αργότερα πέθανε η ίδια.
  • Ο ΜΔ προσπαθησε να φιλήσει την Σάνσα, όπως και παλαιότερα αλλά τώρα η Σάνσα τραβήχτηκε.
    Show Content


Επίσης:

  • Ο ΜΔ για πρώτη φορά αποκαλύπτει το σχέδιο του.
  • Ίσως στρέψει την Σάνσα ενάντια στον Τζον.
  • Η Άρυα θα επιστρέψει Βορρά ή θα πάει ΚΛ?
  • Που θα πάει η Μελισάντρε?
  • Θα έχουμε εμφύλιο με τους Μόρμοντ? Η Λυάννα στηρίζει Σταρκ και ο θείος της Ταργκάρυεν.
  • Τύριον+Ντάνυ= (inlove) ?



He was sick of it, sick of lords and lies, sick of his father, his sister, sick of the whole bloody business.
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter - by Σιέρα - 27-06-2016, 10:57 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)