Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter
#13
Μου άρεσε πολύ το επεισόδιο!
Είχαμε την επιβεβαίωση του R+L=J, που παρόλο που όλοι γνωρίζαμε πάντα είναι ωραίο να επιβεβαιώνεται!

Jon Snow = Jon Targaryen (+Stark) = το τραγούδι της φωτιάς και του πάγου.

Επομένως, το τραγούδι της φωτιάς και του πάγου είναι το δικό του τραγούδι, η δική του ιστορία. Όπως το Star Wars είναι η ιστορία του Α.Skywalker κατά κάποιο τρόπο.

Νομίζω στις αρχές τις επόμενης σαιζόν θα δούμε ότι πιθανώς υπήρχε και γάμος R+L οπότε ο Jon καθώς και ότι η L δεν απήχθει παρά τη θέλησή της αλλά λόγω αγάπης για να κλείσει η ιστορία.

Τώρα πως θα το μάθει αυτό ο Jon, αν το μάθει ποτέ (λογικά πρέπει να το μάθει ώστε να ολοκληρωθεί η ιστορία του Ned καθώς του είχε υποσχεθεί ότι θα του το πει).

Επίσης μιας που το ανέφερα, μου άρεσε η Cercei αλλά Darth Vader, με το μαύρο φόρεμα.
Πήρε το θρόνο που ήθελε από όταν ήταν μικρή, με τη βία και όχι νόμιμο δικαίωμα. Η αντίδραση του Jaime θα είναι εξαιρετικά ενδιαφέρουσα καθώς ενώ η Cersei ήταν πάντα αλλά τώρα περισσότερο από ποτέ, ένας σκοτεινός χαρακτήρας (evil), ο Jaime είναι ξεκάθαρα γκρίζος χαρακτήρας (neutral), δηλαδή αμφιταλαντεύεται συνεχώς μεταξύ του καλού και του κακού.
Γενικά μου άρεσε η Cersei πολύ σε αυτό το επεισόδιο.

Η Daenerys ξεκίνησε για το Westeros με ολόκληρο στρατό και συμμάχους το Dorne και το Reach. Η σκηνή στο τέλος με τα πλοία και το Targaryen banner ήταν επική (σε συνδυασμό με τους δράκους).

Μου άρεσε ότι επιβεβαιώθηκε επίσης το ότι οι μεγάλοι Οίκοι σβήνουν ή θα σβήσουν μετά το τέλος (break of the wheel).
Ήδη δεν έχουμε Tyrell, Martell, Baratheon και έχουν μείνει οι Lannister, Arryn, Tully, Stark και Targaryen (αν δεν κάνω λάθος).

Οι τηλεμεταφορές είναι ένα μικρό πρόβλημα από έχω δει αλλά είναι αποδεκτές (τουλ. από εμένα) καθώς το timeline είναι αφενός πολύ περίεργο στα βιβλία (δεδομένου ότι η ιστορία δεν είναι ολοκληρωμένη ούτως ή άλλως) και αφετέρου στη σειρά γίνονται αναγκαστικά πολλές περικοπές. Επομένως δεν με πολυενοχλεί που βλέπω το Varys στο Dorne στη μία σκηνή και στο πλοίο την άλλη. (Μια παρατήρηση που έχω είναι ότι στο πλάνο με τα πλοία στο τέλος δεν ήταν 100 πλοία αλλά 500+ ή κάνω λάθος?)

Ο Sam έφτασε στην Oldtown και το ότι μας το έδειξαν σημαίνει ότι ο ρόλος του είναι σημαντικός για τη συνέχεια.

Η Arya τελικά έγινε κανένας, γι αυτό και ο Jaqen της το είπε στο τέλος και χαμογέλασε όταν εκείνη έφυγε.

Ο Bran ακόμα δεν έχει καταλάβει ποια είναι τη δύναμή του, εκτός από το να βλέπει το παρελθόν (και το μέλλον).

Ο Jon αποδέχθηκε το θρόνο του Βορρά ή όχι, δεν ήταν πολύ ξεκάθαρο καθώς δεν μίλησε. Πάντως οι βόρειοι δεν διάλεξαν το άρχοντα του winterfell για βασιλιά, αλλά τον Jon Snow, έχει μεγάλη σημασία αυτό. Διάλεξαν πρόσωπο και όχι τίτλο.

Αυτό που ήταν ξεκάθαρο ήταν ότι το σχέδιο του Μικροδάκτυλου δεν πήγε όπως θα ήθελε, δηλαδή με τη Sansa βασίλισσα του Βορρά (εκτός και αν ο Jon δεν αποδεχθεί το ρόλο του, που γενικά θα είναι λίγο...). Δεν είναι τυχαία η συζήτηση "αποκάλυψης" των επιθυμιών του Μικροδάκτυλου στην προηγούμενη σκηνή με τη Sansa. Στην ουσία την προειδοποιεί, γι αυτό και στο τελευταίο βλέμμα που αντάλλαξαν φαίνεται ο φόβος στα μάτια της Sansa (νομίζω ή θέλω να νομίζω - ελπίζω να μην είναι γιατί λυπάται που δεν είναι αυτή η βασίλισσα). 
When you play the game of thrones, you win or you die.
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter - by entro - 27-06-2016, 12:56 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 6 Guest(s)