Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter
#49
Οι παραγωγοί της σειράς νομίζω ότι μας αποζημίωσαν στο έπακρο με τα τελευταία δύο επεισόδια του 6ου κύκλου.
  • ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ((party) (party) (party)) ΟΙ ΘΕΩΡΙΕΣ ΕΠΙΒΕΒΑΙΩΘΗΚΑΝ ο πιο αδικημένος χαρακτήρας της σειράς αποδυκνείεται ότι όχι μόνο δεν είναι ένα απλό μπάσταρδο του Νέντ Σταρκ αλλά ο γιος του Ράιγκαρ Ταργκάρυεν και της Λυάννα Στάρκ. Αυτο το γεγονός αποτελεί την κορωνίδα την 6ης σεζόν και δικαιώνει τον Τζον για ότι πέρασε μέχρι στιγμής στην πλοκή της σειράς και των βιβλίων.
  • Ανακουφίστηκα ιδιαίτερα από την συζήτηση που είχαν ο Τζον με τη Σάνσα όπου έγινε σαφές ότι "μόνο ένας ανόητος θα μπορούσε να εμπιστευτεί τον Μικροδάχτυλο". Ελπίζω η Σάνσα να το πιστεύει πραγματικά αυτό. Αποτέλεσε μια αμφιλεγόμενη προσωπικότητα που έχει αρχίσει να γίνετε συμπαθής αλλά κρατάω "μικρό καλάθι" καθώς τα βλέμματα που αντάλλαξαν ο Μικροδάχτυλος με τη Σάνσα κατά τη διαδικασία αναγόρευσης του Τζον ως "Βασιλιά του Βορρά" μου φάνηκαν λίγο ανησυχητικά |( |(
  • Έχω μια απορία που θέλω να μου την διαλευκάνουν τα μέλη του forum που έχουν "λιώσει" πάνω στα βιβλία και στη σειρά. Είναι πιθανό ο Μικροδάχτυλος να γνωρίζει την πραγματική ταυτότητα του Τζον? Αν θυμάστε σε σκηνή προηγούμενης σεζόν που ο Μικροδάχτυλος συζητούσε με τη Σάνσα μπροστά απο τον τάφο της Λυάννα Σταρκ, όταν η Σάνσα ανέφερε κάτι σχετικό με την απαγωγή και τον βιασμό της Λυάννα απο τον Ράιγκαρ, ο Μικροδάχτυλος είχε ένα περίεργο βλέμμα που έδειχνε ότι κάτι παραπάνω ξέρει. Αν ευσταθεί αυτό που λέω και ο Μικροδάχτυλος πράγματι γνωρίζει την πραγματική ταυτότητα του Τζον τότε είναι λογικό να μην θέλει να ηγηθεί του Βορρά καθώς τον θεωρεί ανταγωνιστή του στη "Μάχη του Θρόνου". Άλλωστε ο Μικροδάχτυλος μας έκανε σαφέστατα τα σχέδια του στη συζήτηση με τη Σάνσα στο Winterfel. Ήθελε να την παντρευτεί και με τον στρατό του Βορρά και της Κοιλάδας να διεκδικήσει βάσιμα το Θρόνο.
  • Η Σέρσει για άλλη μια φορά απέδειξε πόσο αδίστακτη γυναίκα είναι. Αν προσπεράσουμε το γεγονός ότι από πλευράς τακτικής αυτό που έκανε είναι πανέξυπνο (συγκέντρωσε τους εχθρούς της σε ένα μέρος και τους ανατίναξε) απο την άλλη αδυνατώ να πιστέψω ότι δεν θεώρησε πιθανό ότι ο Τόμμεν θα προέβαινε σε αυτό που έκανε. Ο Τόμμεν είχε φανεί απο το θάνατο του Τζόφρυ ότι δεν είχε τη στόφα του βασιλιά και δεν μπορούσε να επιβληθεί πουθενά. Ήταν πολύ soft. Σκοτώνοντας του τη γυναίκα την οποία αγαπούσε υπερβολικά ήταν λογικό να αυτοκτονήσει. Αυτό που με σόκαρε όμως πραγματικά ήταν ότι ακόμα και αν δεχτώ ότι δεν μπορούσε να το προβλέψει η Σέρσει όλο αυτό, δεν μπορώ να καταλάβω πως μπορεί μια μάνα που χάνει το παιδί της με αυτό τον τραγικό τρόπο και η ίδια φέρει ευθύνη για αυτό, το πρώτο πράγμα που κάνει είναι να αναλάβει την εξουσία και να ενθρονιστεί.
  • Το βλέμμα του Τζέιμι νομίζω ότι τα λέει ΟΛΑ....Όταν εμφανίζεται στην αίθουσα του θρόνου και βλέπει αυτό που συμβαίνει καταλαβαίνει τι έχει συμβεί. Θεωρώ πολύ πιθανό να θυμηθεί την τέχνη του Βασιλοκτόνου αυτή τη φορά στην ίδια του την αδελφή και ερωμένη (giggle).
  • Επίσης είναι όλα τα λεφτά το βλέμμα των παρευρισκομένων στην τελετή ενθρόνισης της Σέρσει. Πιστεύω ότι το βλέμμα ΟΛΩΝ είναι ένα βλέμμα ενδιάμεσο του μίσους και της αηδίας. Και η τελευταία φράση της σκηνής "μακρά η βασιλεία σου" αποτελεί ΚΛΑΣΣΙΚΟ δείγμα "τραγικής ειρωνείας" (devil) (devil).
....Kill the boy and let the men be born....
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter - by GregoryGero - 28-06-2016, 07:06 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 4 Guest(s)