Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter
#91
(28-06-2016, 10:31 AM)Σιέρα link Wrote: Θα έχει πλάκα εαν ο Τζον παντρευτεί για πολιτικούς λόγους την Ντάνυ αλλά ο Τύριον την ερωτευτεί.
Στο μεταξύ, ο γάμος Σάνσα-Τύριον νομίζω ακόμα ισχύει.

Είναι μια περίπτωση αλλά εάν γίνει δεν θα είναι για πολιτικούς λόγους πιστεύω.
Ο γάμος Σάνσα-Τύριον νομίζω ότι θεωρείται άκυρος καθώς δεν ολοκληρώθηκε (σύμφωνα με τα έθιμα) για αυτό και η Σάνσα μπορούσε να παντρευτεί το Ramsey μετά.

Για τη διαδοχή στο θρόνο νομίζω ότι οι διαδικασίες συμβουλίων, νόμιμων διαδόχων κλπ. είναι διαδικασίες όπου εφαρμόζονται σε περίοδο ειρήνης ώστε να διασφαλίζεται η σταθερότητα.
Αυτή τη στιγμή στο westeros έχουμε πόλεμο και καμία σταθερότητα. Στην ουσία η Cersei αυτοανακηρύσεται βασίλισσα και κάθεται στο θρόνο αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι είναι κιόλας. Για να γίνει πρέπει να το επιβάλει και στα υπόλοιπα (πρώην) βασίλεια του Westeros. Είναι ακριβώς το ίδιο με εκείνο που έκανε ο Robert είκοσι χρόνια πριν, μόνο που εκείνος τελικά επιβλήθηκε είτε με συμμαχίες είτε με το στρατό.

(28-06-2016, 02:10 PM)summer link Wrote:
Quote:Και ελπίζω ειλικρινά να μην είναι κι αυτό κάτι που το πέταξαν εκεί έξω και έπειτα θα το μπαλώσουν όπως όπως για να προχωρήσουν παρακάτω.

Ναι τελικά η αποκάλυψη ήταν μισο-αποκάλυψη, οπότε και η κληρονομιά του Τζον δεν είναι τόσο εμφανής για τους καθαρά φαν της σειράς και όχι των βιβλίων. Η έλλειψη χρονολογίας και αφήγησης μπορεί κάλλιστα να οδηγήσει στο συμπέρασμα:

Quote:Έχω φίλους που είναι βέβαιοι ότι το παιδί είναι του Ρόμπερτ.

εφόσον τον Ρόμπερτ τον γνώρισαν και παρουσιάζεται σαν το θύμα της ιστορίας. Ή όπως νόμιζαν οι δικοί μου όταν τους είπα Ράιγκαρ Ταργκάρυεν πως ήταν κάποιος θείος από τη γενιά των Ταργκ (όχι ο νόμιμος διάδοχος του θρόνου και γιος του Άερυς).

Ε που να θυμούνται; Η σειρά μας δίνει ψύλλους στα άχυρα, καμιά σχέση με τις πλούσιες αφηγήσεις των βιβλίων.

Αν δεν το υποστηρίξουν παραπάνω στη συνέχεια με σκηνές όπου πια θα γνωρίσουμε τον Ράιγκαρ, αλλά το αφήσουν εδώ και όποιος κατάλαβε-κατάλαβε, θα το κάψουν.

Ίσως να το αποκαλύψουν όταν το μάθει και ο Jon, καθώς ο Ned ήξερε ποιος ήταν ο πατέρας δεν χρειαζόταν να του το πει η Lyanna λίγο πριν πεθάνει αλλά ο Jon όταν μάθει ότι η μητέρα του είναι η Lyanna λογικά θα ρωτήσει και για τον πατέρα αφού δεν θα είναι ο Ned που νομίζει έως τώρα.
Πάντως σε κάθε περίπτωση θα πρέπει να υπάρχει κάποια απόδειξη διότι διαφορετικά γιατί κάποιος να πιστέψει αυτήν την ιστορία και όχι εκείνη όπου είναι μπάσταρδος γιος του Ned?
When you play the game of thrones, you win or you die.
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter - by entro - 28-06-2016, 02:44 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 6 Guest(s)