Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter
Παιδιά χαίρεται και από εμένα!
Συγνώμη αν γράφω σε λάθος σημείο, μόλις εγγράφηκα κι εγώ, είμαι rookie ακόμα!  (rofl)

Παρακολουθώντας τις εξελίξεις και μιας και δεν έχω διαβάσει τα βιβλία, μου έχει μείνει μια εικόνα από την συνάντηση του Bran με τον Night's King. O Knight's King όταν είδε τον Bran και τον έπιασε από το χέρι τον μάρκαρε με κάποια μαγεία και αυτός ήταν ο λόγος που κατάφερε να σπάσει τα μάγια και να εισχωρήσει μέσα στο δέντρο. Έκτοτε ούτε λόγος και με βάση το τελευταίο επεισόδιο που έχει φτάσει στο τείχος, υποθέτοντας πως οι ασπρούληδες οδεύουν προς τα εκεί, και ακούγωντας τα λόγια του μπάρμα-Benjen μου δημιουργήθηκαν κάποιες απορίες ή για να το πω πιο σωστά δυο πιθανά scripts.

Script One:
Oι white walkers πορεύονται προς το τείχος. Ο Bran εξ'αιτίας της μαγείας που έχει δεχθεί δεν μπορεί να περάσει το τείχος και μέσα στον πανικό του, άθελα του, και μιας και το κέρας έχει γίνει κομμάτια (και εδώ δένει με τα σπασμένα κομμάτια που έχει ο Sam) καταστρέφει τα μάγια του τείχους για να περάσει.
Oι white walkers περνάνε.

Script Two (πιο τραβηγμένο):
Ο Bran περνάει κανονικά το τείχος και εξ'αιτίας του μαρκαρίσματος, ο Knight's King μπορεί να λύσει τα μάγια που προστατεύουν. μιας και το κέρας έχει γίνει κομμάτια, το τείχος για να πάει στον Bran.
Oι white walkers περνάνε.

(Σ.Σ: Αναφέρω το σπασμένο κέρας γιατί από διάφορα αναγνώσματα γνωρίζουμε ότι όταν ένα αντικείμενο είναι δεμένο με κάποια μαγεία και σπάσει, τότε αυτή η μαγεία αποδυναμώνεται...)

Και μιας και το ξανασκέφτομαι... Αν ο Sam εκεί που είναι "ξανασυναρμολογήσει" το "πράμα" και το φυσήξει, λογικά θα λύνονταν τα μάγια του τείχους. Σωστά? Και μια τέτοια πράξη θα ταίριαζε στον χαρακτήρα του Sam !  (giggle)
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter - by Tacitus - 30-06-2016, 12:51 AM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)