Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
[Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter
Σήμερα 9 ιουλίου ξανάδα το τελευταίο επεισόδιο. Πάντα ήθελα να δω μια λεπτομέρεια και πάντα με τη ροή των γεγονοτων την ξεχνούσα να την ψάξω.
Και ξεκινώ με ερώτηση :  Ο Τζέιμι  ήταν στη λίστα της Άρυα;
Κι η λεπτομέρεια (που ίσως και να αναφέρθηκε, αλλά εγώ δεν πρόσεξα) :  στην πρώτη σκηνή του Τζέιμι [b] η κοπέλα-"σερβιτόρα" [/b] "καλοκοιτάει"  (έτσι δείχνει) το Τζέιμι  και στη συνέχεια πάει αλλού  κι εμφανίζονται ύστερα άλλες δυο κοπέλες.  Για να αναφέρω την πρώτη κοπέλα,  εννοείται ότι ήταν η Άρυα με άλλο πρόσωπο.
Τελικά  ίσως η Άρυα πάρει τη θέση της Σκληρόκαρδης  και δούμε  συνάντησή τους μαζί με Μπριέν  ( που δε θυμάμαι  - και δεν ξέρω αν θέλω να δω τον προηγούμενο κύκλο -  την αντίδρασή της  μετά τη μονομαχία Μπριέν-Σάντορ.  Η Άρυα γιατί δεν πήγε με Μπριέν; Αυτο δεν το θυμάμαι) ... 

Μια χαζολεπτομέρεια , που πιστεύω ότι ίσως "ξέφυγε" των σκηνοθετών  (πάντα ξεφεύγει κάτι) :  Το σφράγισμα  στο μέτωπο του Λόρας  έγινε με μαχαίρι ,  μποροστά σε όλους κι επίσημα - άρα κι όλοι οι άλλοι  κάπως έτσι χαράκτηκαν.  Στην αρχή λοιπόν  το χαράκωμα  έγινε (λογικό) με στραβό κύκλο. Στη συνέχεια, με τα αίματα, μου φάνηκε στρογγυλός,  αλλά η ερώτηση-παρατήρηση  είναι ,  με βάση τη δεύτερη σειρά αυτής της παραγράφου,  ότι  όλοι  έχουν ολοστρόγγυλο κύκλο  και το εφτάκτινο αστέρι με καμπύλες.  Αλλά ας αφήσουμε τις καμπύλες,  για να φτιάξεις εφτάκτινο αστέρι ,  έστω με μολύβι και σβύστρα ,  θέλεις μοιρογνωμόνιο  και όλα τα σημάδια-χαρακώματα  ήταν τόσο τέλεια  γεωμετρικά σχήματα !!! 
Θα ήταν πειστικό  αν γινόταν με πυρακτωμένη σφραγίδα. (κι αυτό απ' την πρώτη φορά το παρατήρησα  , αλλά δεν έδωσα ιδιαίτερη σημασία  γίατί φυσικά  όλα τα άλλα ήταν τα σημαντικά )
A hound will die for you
  but never lie to you
Reply


Messages In This Thread
Απ: [Spoilers] - Επεισόδιο 10ο - The Winds of Winter - by SANDOR CLEGANE - 09-07-2016, 08:33 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 1 Guest(s)