Thread Rating:
  • 0 Vote(s) - 0 Average
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Φήμες/Νέα/Εικασίες για την 7η Σεζόν [πιθανά σπόιλερς]
#19
(01-09-2016, 08:57 AM)nirne link Wrote: [member=157]Σιέρα[/member] ,

σκέφτηκα κι εγώ ότι μπορεί να παίξει τον ιερέα που αναφέρεται στο κάστινγκ, αλλά το μυαλό μου δεν πήγε τόσο στον Μάργουιν, όσο στον νέο Υψηλό Σέπτον. Ο Σπουργίτης μας τελείωσε και άρα θα χρειαστούμε νέο  πάπα στη θέση του πάπα.


Για μια σειρά από λόγους, νομίζω ότι μπορεί να μην υπάρξει νέος Υψηλός Σέπτον, τουλάχιστον στην σειρά, και δη στην πρωτεύουσα:


1. Ως γνωστόν, ήταν η Σέρσεϊ αυτή που ξεφούρνισε στον Σπουργίτη την ατάκα ότι "η Πίστη και το Στέμμα είναι οι δύο κίονες που στηρίζουν τον κόσμο". Επειδή κατ' εφαρμογήν της γνωστής παροιμίας "όποιος σκάβει τον λάκο του άλλου, πέφτει ο ίδιος μέσα" τελικώς συνέβη ό,τι συνέβη, πιθανολογώ ότι η νέα Βασίλισσα θα επιβάλλει πλήρη διαχωρισμό ...Εκκλησίας - Κράτους.
2. Ακριβώς επειδή συνέβη ό,τι συνέβη και με τον ριζικό τρόπο που συνέβη ό,τι συνέβη, κοινώς δεν έμεινε ούτε πέτρα πάνω στην πέτρα στον Ναό του Μπέλορ, ούτε ρουθούνι ιερέα κλπ, δύσκολα μπορώ να φανταστώ υποψηφίους για την θέση. Για την ακρίβεια, αν μιλάγαμε λ.χ. για χριστιανούς, δυσκολεύομαι να φανταστώ άνθρωπο στην ευρύτερη περιφέρεια του ΚΛ να τολμά να κάνει τον σταυρό του ακόμη και στο WC...
3. Θυμίζω εδώ ότι το στέμμα στο κεφάλι της Σέρσεϊ το τοποθέτησε όχι ο νέος Υψηλός Σέπτον αλλά ο Κάιμπερν. Δεν θα έπεφτα από τα σύννεφα αν αυτός ο βολικός άνθρωπος στον ελεύθερο χρόνο του να αναλάβει και αυτό το καθήκον.


Εξ αυτής της αφορμής, δεν χρειάζεται να σας πω ότι αναμένω να λάβουν χώρα στιγμές απείρου κάλλους με τη νέα Βασίλισσα στο ΚΛ...
Reply


Messages In This Thread
Απ: Φήμες/Νέα/Εικασίες για την 7η Σεζόν [πιθανά σπόιλερς] - by Dragonlord - 01-09-2016, 01:50 PM

Forum Jump:


Users browsing this thread: 2 Guest(s)